Artykuł w kategorii | allegro, inne serwisy

Allegro.pl ma dość aukcji internetowych?

Opublikowane: 10 października 2007 przez: Konrad Karpieszuk

Pamiętacie zapewne jak w styczniu tego roku informowałem, że właściciel Allegro.pl kupił porównywarkę cen Ceneo.pl. Pisałem wtedy:

„Czy użytkownicy Ceneo.pl wśród wyników wyszukiwań znajdą od teraz oferty z Allegro? Czas pokaże. Osobiście uważam, że wkrótce na Allegro w ustawieniach pokaże się opcja „dodaj aukcje do Ceneo.pl” – oczywiście dodatkowo płatna.”

Przyznaję, pomyliłem się i to sromotnie 🙂 Naiwnie wierzyłem, że QXL podobnie jak ja poważnie traktuje handel na aukcjach internetowych. Wygląda na to, że jednak jest odwrotnie. Poznańska firma jako przyszłość widzi handel w sklepach online, a nie w serwisach aukcyjnych. Od kilku dni bowiem w niektórych kategoriach w Allegro (Aparaty cyfrowe, Karty graficzne, Notebooki, MP3 i Telewizory) na samej górze strony (także ponad dodatkowo opłaconymi aukcjami wyróżnionymi) promowane są oferty z Ceneo.pl.

Allegrowe forum wyraża wielkie oburzenie co do takiego posunięcia: sprzedawcy są słusznie niezadowoleni, że choć płacą wielkie pieniądze dla Allegro, także za dodatkową promocję, traktowani są jak klienci „z końca listy”.

Jaki może być powód takiego działania? Pomysły mam dwa:

 1. Analitycy Allegro.pl faktycznie doszli do wniosku, że przyszłością handlu jest handel w e-sklepach, a przynajmniej ten rodzaj handlu przyniesie im (firmie QXL) większe zyski, dlatego też będą marginalizować swoje zaangażowanie w aukcje internetowe
 2. QXL ma zamiar wrócić do swoich założeń i uczynić Allegro.pl serwisem naprawdę aukcyjnym (faktem jest bowiem, że obecnie większość sprzedaży na Allegro odbywa się przez opcję „Kup Teraz”), a obecnie handlujące na Allegro firmy skłonić do założenia własnego sklepu. Tak aby na Allegro.pl pozostały same osoby wyprzedające domowe starocie.

Drugi pomysł byłby jeszcze do zaakceptowania, gdyby jednak zrobiono to z większą pomocą dla sprzedawców. O wiele łatwiej jest bowiem wystawić na aukcjach choćby kilkaset przedmiotów, niż w tym celu wykupić serwer, wykupić domenę, kupić oprogramowanie sklepu internetowego… i wszystko to ze sobą spiąć (i dodatkowo podpiąć pod Ceneo). Słuszne by było stworzenie przez QXL własnego systemu ułatwiającego szybkie zakładanie sklepów internetowych bez konieczności posiadania wiedzy webmsterskiej (lub odkupienie już gotowego rozwiązania, bowiem pomysł mój nie jest oryginalny, spójrzcie choćby na Bazarek.pl czy nieco trudniejszy Sold.pl) i automatyczne powiązanie go z Ceneo.pl.

A co Wy sądzicie o nowym posunięciu Allegro.pl? Czekam na Wasze komentarze.

Linki dla bardziej zainteresowanych:
Komunikat na stronie Allegro.pl
Odpowiedź użytkowników Allegro
Artykuł w WebInside.pl

5 Komentarze do tego artykułu

 1. Anonymous napisał(a):

  Drogi Konradzie.
  Za przeproszeniem, ale piszesz od rzeczy.
  Po pierwsze, to jakie grube pieniądze sprzedawcy płacą dla Allegro, tych kilka złotych za wystawienie i prowizja od sprzedaży towaru? A co z podatkiem od tych aukcji, też płacą?
  Co mają powiedzieć handlowcy sprzedawcy swoje towary w normalnych sklepach. Oni muszą zapłacić dużo, dużo większe pieniądze: za otwarcie i utrzymanie sklepu, podatki, czynsze, pensje dla personelu, itd.
  Po drugie, allegro to nie sklep internetowy tylko serwis aukcyjny. To sprzedawcy o tym zapominają i wydaje się im, że są bogami, którym ma usługiwać Allegro i spełniać wszystkie zachcianki.

 2. Konrad napisał(a):

  Drogi Anonimie (bardzo prosze jednak o podpisywanie sie…)

  Widze, ze nie korzystasz z allegro zbyt czesto 🙂 Masz prawo wiec wyjasnie:

  Ja sam miesiecznie place dla allegro od 500zl do 1 tys zl oplat, a jestem jednym z mniejszych sprzedawcow. Nie rozumiem zarzutu co do podatkow. Wiem ze jest szara strefa na allegro i jak tylko moge z nia walcze ale mam zarejestrowana dzialalnosc co juz wiele razy wspominalem na moim blogu i podatki i zusy jakie place ida w kwoty nawet kilkunastu tysiecy zlotych rocznie

  Zatem uwazam ze sluszenie allegro powinno mie traktowac powaznie, jesli rocznie zostawiam im kilka tysiecy zlotych, a super sprzedawcy zapewne kilkadziesiat tysiecy. Tymczasem allegro podlozylo nam swinie

 3. marcin napisał(a):

  http://istore.pl/
  Allegro już od dawna ma system do zakładania sklepów 😉

 4. Anonymous napisał(a):

  Drogi Konradzie, dlaczego od tygodnia nie publikujesz mojej odpowiedzi na Twoją odpowiedź ?
  Pozdrawiam
  Adam

 5. Konrad napisał(a):

  sory, ale nic nie przyszlo. napisz jeszcze raz bo nic nie mam w komentarzach czekajacych na publikacje

A co Ty o tym sądzisz?