Artykuł w kategorii | allegro

Dlaczego w Płacę z Allegro nie ma mBanku?

Opublikowane: 28 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Pan w eleganckim garniturze spotkał się ze śliczną panią w modnej garsonce. I nic z tego nie wyszło. A ucierpieliśmy my wszyscy.

Tak mniej więcej mogły wyglądać rozmowy pomiędzy Allegro z przedstawicielami kilku banków: mBank, MultiBank i Lucas Bank. Ewentualnie pan z banku spotkał się z panem z Allegro. Albo pani z panią. Albo… no nie ważne. Bo, że do rozmów doszło, to jest według mnie niemal pewne.

Ani żaden z banków nie mógł przecież zignorować największej polskiej firmy z branży e-commerce, ani Allegro nie mogło sobie pozwolić na nie spróbowanie dołączenia do swojej nowej usługi choćby mBanku. Jakiś czas temu zrobiłem małe badanie jakie konto jest najpopularniejsze na Allegro. Losowo otwierałem różne aukcje i sprawdzałem jaki numer konta jest podany przez sprzedawcę. Przeleciałem tak około 500 aukcji; w większości numeru konta nie było, ale jeśli jakiś się pojawiał, najczęściej był to właśnie mBank (a zaraz za nim Inteligo i ING).

Biorąc to pod uwagę nie może dziwić poirytowanie użytkowników Allegro z powodu braku właśnie mBanku w nowej usłudze jaką jest „Płacę z Allegro„. Allegro wprowadza nową usługę dla swoich użytkowników, spośród których największa ich grupa nie może z owej usługi w pełni skorzystać.

Co się stało się? – można by zapytać. Oczywiście gdy nie wiadomo o co chodzi, na pewno chodzi o pieniądze i tym razem tak właśnie było. „Płacę z Allegro” w obecnej chwili jest w trakcie promocji w czasie której za tego typu przelewy Allegro nie pobiera opłat ani od osoby wpłacającej ani od sprzedawcy przyjmującego taką płatność.

Tymczasem mBank i jego mTransfer oraz dwa pozostałe banki liczą sobie za udostępnienie swoich usług 2,5% prowizji. Tyle także chcieli od Allegro, a te nie chcąc być stratnym postanowiło na razie nie udostępniać tych kanałów płatności.

Decyzja na pewno była trudna: udostępnić w pełni sprawną usługę i ponieść na pewno nie mały koszt (biorąc pod uwagę popularność mBanku) albo też w czasie promocji postarać się tych kosztów unikać i narazić się na niezadowolenie klientów. Allegro zdecydowało się na to drugie. Czy dobrze: czas pokaże.

Kto był w czasie negocjacji bardziej uparty – pan z Allegro w garniturze (albo pani w garsonce) czy też pani w garsonce z mBanku (czy też pan w garniturze) – nie wiadomo. Allegro na ten temat się nie wypowiada. mBank na blipie delikatnie winę spycha na Allegro. Najprawdopodobniej było tak, że banki powiedziały, że nie będą odstępować od swoich zasad na prośbę jednego usługodawcy jakim jest Allegro (nic dziwnego, zapewne zaraz i inne firmy zaczęły by się domagać podobnej ulgi), Allegro skończyły się argumenty i poskąpiło tych 2,5% i na końcu ucierpieliśmy my wszyscy.

Czy jednak nic nie da się zrobić? Nie do końca. Posiadacze kont w mBanku, MultiBanku i Lucas Banku płacąc przez „Płacę z Allegro” muszą wybrać opcję „przelew bankowy” i… ręcznie skopiować dane do przelewu na stronę swojego banku. Pewnym pocieszeniem jest, że taki przelew do Allegro z kont mBanku i MultiBanku dotrze natychmiast. Allegro zastosowało tu podobne rozwiązanie, jakie już opisywałem w przypadku rozwiązania BlueCash – Allegro założyło sobie konta w tych bankach aby przyjmować wpłaty.

9 Komentarze do tego artykułu

 1. abdul napisał(a):

  2,5% prowizji

  a skąd to info????????

 2. Konrad Karpieszuk napisał(a):

  a już nie pamiętam. chyba gdzieś na blipie ktoś napisał albo na cafe allegro

 3. abdul napisał(a):

  dobrze, że ktoś nie napisał 5%….

 4. Konrad Karpieszuk napisał(a):

  @abdul: zatem ile to jest?

 5. nediam napisał(a):

  http://www.mbank.pl/przewodnik/tpio/mbiznes_konto.html :
  2% wartości przelewu min. 0,01 zł

 6. Konrad Karpieszuk napisał(a):

  o dzięki 🙂

  ale 2% to też może nawet i dużo. jeśli wziąć pod uwagę, ze prowizja allegro to okolo 4%, wychodzi na to, ze polowe oddawaliby dla mbanku

 7. Borys napisał(a):

  Jednak mogliby na to sobie pozwolić biorąc pod uwagę te 4% a i mbank może by trochę zeszedł z ceny. Choć jak czytałem na paru aukcjach ta funkcja Płacę z Allegro nie przypadła sprzedawcom do gustu.

 8. Janusz_Lit napisał(a):

  no to mozemy tez zaktualizowac piost bo mBank dolacztyc do grona platnosci allegerowicy h 😀

 9. los napisał(a):

  Nie ma lucas banku tylko luKas bank 🙂

A co Ty o tym sądzisz?