Artykuł w kategorii | allegro, świstak

Dni wolne a sprzedaż na aukcjach

Opublikowane: 09 maja 2007 przez: Konrad Karpieszuk

Wszyscy już chyba wróciliśmy z wyjątkowo długiego w tym roku weekendu majowego – ja sam te kilka dni spędziłem w Beskidzie Żywieckim, gdzie w końcu odpocząłem od pracy. Jak jednak pogodzić konieczność zrobienia sobie urlopu z ciągle trwającymi aukcjami? Wielu z nas sprzedaje mając jednoosobową działalność gospodarczą i gdy tylko robimy sobie przerwę, całość potrafi się zawalić. Przygotowałem kilka rad.

Rada podstawowa: dni wolne bierzmy wtedy, kiedy większość Polaków. Długie weekendy, okresy świąt czy przerwa wakacyjna będą do tego nadawały się doskonale. Po pierwsze jest to okres martwego handlu (w większości z branż) więc ewentualne straty będą mniejsze niż gdybyśmy skorzystali z urlopu w innym okresie. Po drugie możemy liczyć na nieco wyrozumiałości ze strony klientów, którzy akurat wtedy postanowili coś u nas kupić.

Nie warto zamykać trwających aukcji. Raz, że ponowne wystawienie może być uciążliwe, a nawet jeśli jakoś sobie byśmy z tym poradzili, zamknięcie aukcji to 100% gwarancja braku przychodów 🙂

Do trwających aukcji możemy dodać dopisek, że w konkretnych dniach jesteśmy na urlopie i podać nowy termin wysyłek dla zakupów dokonanych w czasie przerwy. Robi się to łatwo (w Allegro Moje Allegro > Aukcje > Sprzedaję > Pokaż wszystko na jednej stronie, zaznaczamy wszystkie aukcje i klikamy na dole Dodaj wspólny tekst do opisów; w Świstaku Mój Świstak > Sprzedaję i na dole przycisk Rozszerz opis wielu lub lepiej Edytuj stopkę), ale uwaga: ciężko go potem usunąć z Allegro (tu ujawnia się przewaga funkcjonalna Świstaka).

Do listu wysyłanego kupującym po zakupie oraz do autorespondera poczty email (jeśli jest dostępny, tu polecam kolejny raz Gmail) dodajmy informację, że jesteśmy na urlopie i poprośmy o wyrozumiałość. Zaznaczmy także możliwość wycofania się kupującego z zakupu bez ponoszenia konsekwencji – powinniśmy zrozumieć, że kupującemu może zależeć na czasie więc lepiej jeśli się wycofa i kupi u kogoś innego niż straci o nas dobre zdanie i postawi komentarz negatywny.

Sam ponadto kupującym, którzy kupią w czasie mojego urlopu i w tym samym czasie dotrze ich wpłata wysyłam drobny upominek – warto się zawczasu zaopatrzyć miłe tanie gadżety; często dobre hurtownie same bez opłat nam je dostarczą jeśli złożymy duże zamówienie na towar.

Efekt? W moim przypadku rewelacyjny – ani razu nie dostałem komentarza negatywnego z powodu urlopu, chyba nigdy też żaden kupujący z zakupu się nie wycofał.

Wykop tekst

2 Komentarze do tego artykułu

  1. Einer napisał(a):

    Dobrze, ze trafilem na ten post bo moze masz (lub wiesz gdzie moge znalezc) informacje jakich szukam. 😉
    Szukam statystyk pokazujacych w jakich godzinach i dniach ludzie dokonuja najwiecej zakupow na allegro. Kiedys gdzies sie juz z tym zetknalem ale nie moge odnalezc. Znasz moze jakies opracowanie tego typu?

  2. Konrad napisał(a):

    kiedys gdzies czytalem ze najwiecej w godzinach pracy i potem drugi szczyt jest wieczorem okolo 21

A co Ty o tym sądzisz?