Artykuł w kategorii | allegro, inne serwisy

Tagi | ,

Koniec Kokardy?

Opublikowane: 14 lutego 2007 przez: Konrad Karpieszuk

Właśnie na grupie dyskusyjnej alt.pl.alegro ukazał się list „Allegro postanowiło zabić kokardę”. Autor Kokardy cytuje w nim korespondencję z Allegro, w której oznajmiają, że z uwagi na naruszenie praw autorskich, wyłączają działanie jego klucza WebAPI.

Zacytuje komentarz, jaki pojawił się w wątku: „psy ogrodnika – sami nic nie robia i innym nie dadza”. Bo Kokarda rzeczywiście dawała (a raczej daje, bo w tej chwili widzę, że serwis jeszcze działa) wiele bardzo użytecznych opcji, których przez lata nie można było się doprosić ze strony administratorów Allegro.

Sam mam swój klucz Allegro WebAPI, ale zastanawiam się jaka jest teraz jego użyteczność. Bo co jeśli i ja w końcu zrobię jakiś użyteczny serwis okołoaukcyjny, poświęcę na niego wiele godzin, a potem w jednej chwili decyzją admina przestanie działać?

O tym, czym jest Kokarda.pl pisałem tutaj.

3 Komentarze do tego artykułu

 1. Anonymous napisał(a):

  A teraz troche faktów, a nie narzekanie jakie to allegro złe:
  – Twórca Kokardy wykorzystuje elementy serwisu allegro (np. grafiki) bez zgody Allegro.
  – Twórca Kokardy może świadomie dzięki tej nakładce zbierać hasła i loginy ludzi zarejestrowanych w allegro bez wiedzy i pozwolenia allegro. Czym to się rózni od phishingu?
  – Co jesli tworca kokardy zacznie zamieszczac wlasne reklamy towarzyszace? Czy bedzie placil allegro za uzyskiwane zyski?
  – Z kokardy korzysta znikomy procent uzytkownikow Allegro. Czy ktos zastanowil sie jaki wplyw na wydajnosc serwisu mialoby wprowadzenie tych elementów w Allegro?

 2. Anonymous napisał(a):

  > Twórca Kokardy może >świadomie dzięki tej >nakładce zbierać hasła i >loginy ludzi >zarejestrowanych w allegro >bez wiedzy i pozwolenia >allegro. Czym to się rózni >od phishingu?

  Po pierwsze nie było to robione. Po drugie metoda działania serwisu była podana na stronie kokardy. Osoby u których nie wzbudzały zaufania podane informacje po prostu się nie logowały.

  >Co jesli tworca kokardy >zacznie zamieszczac wlasne >reklamy towarzyszace? Czy >bedzie placil allegro za >uzyskiwane zyski?

  Gdyby babcia miała wąsy… Reklam nie było i nie miało być. Taki ruch ze strony kokardy byłby samobójem. Reakcja QXL byłaby tylko jedna.

  >Z kokardy korzysta znikomy >procent uzytkownikow >Allegro. Czy ktos >zastanowil sie jaki wplyw >na wydajnosc serwisu >mialoby wprowadzenie tych >elementów w Allegro?

  Dlatego jest sens istnienia kokardy.

  Tomasz Radko

 3. Wilk napisał(a):

  Jeśli chodzi o te loginy/hasła, to faktem jest, że użytkownik mógłby się czuć dużo bezpieczniej, gdyby na stronie kokardy było coś więcej o admninsitratorach serwisu. Ale to z punktu widzenia uzytkownika. Bo z punktu widzenia Allegro jeśli kokarda bazowala na webAPI, to podejrzewam, ze Allegro mialo te dane – i tu zarzut pada.

  Faktem jest, ze kokarda jest/byla narzedziem bardzo przydatnym i naprawde szkoda, ze Allegor nie raczylo poprosic o zmiane sposobu dzialania w spornych kwestiach, tylko od razu przeszlo do walki 🙁

A co Ty o tym sądzisz?