Artykuł w kategorii | allegro, kurs

Sposoby sprzedaży na w aukcjach internetowych

Opublikowane: 22 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

W kolejnej lekcji sprzedaży na Allegro przechodzimy już do wystawiania przedmiotów na sprzedaż. Całość podzielę jednak na kilka lekcji. W pierwszej nauczymy się jak wybrać sposób sprzedaży.

Wystawiamy przedmiot

Aby w ogóle wystawić przedmiot na Allegro, należy na stronie głównej tego serwisu kliknąć w odnośnik „Sprzedaj”. Jeśli nie jesteśmy jeszcze zalogowani, teraz zostaniemy o to poproszeni. Po zalogowaniu wyświetli nam się pierwszy z trzech ekranów kreatora aukcji.

Sposób sprzedaży

Już teraz musimy zdecydować w jaki sposób chcemy sprzedać przedmiot na aukcji. Możemy to zrobić na trzy sposoby: w opcji normalnej aukcji z licytacją, w opcji Kup Teraz i w opcji łączącej dwie powyższe. Oto wszystkie za i przeciw poszczególnych metod.

aukcjakupteraz

Aukcja z licytacją

To najbardziej typowa metoda. Kupujący przez cały czas trwania aukcji będą licytować w naszej aukcji i wygra ją ta osoba, która za nasz przedmiot zaoferuje najwięcej. Kiedy skorzystać z tej metody sprzedaży?

 • Gdy niespecjalnie nam się spieszy ze sprzedażą. Aukcja toczy się do końca przez cały czas trwania, na jaki się zdecydujemy. Tutaj zastanów się też czy Twoim kupującym także nie spieszy się aby dostać ten przedmiot.
 • Gdy nie wiemy za ile chcemy sprzedać nasz przedmiot. To kupujący zdecydują za ile chcą go nabyć.

Jakie są wady tej formy sprzedaży?

 • Ryzykujemy tym, że będziemy musieli sprzedać towar taniej niż chcieliśmy, być może taniej niż go kupiliśmy. Pewnym ratunkiem przed tym jest ustawianie tak zwanej ceny minimalnej w dalszych etapach (jednak kupujący tego nie lubią)
 • Nie nadaje się w ogóle do sprzedaży produktów FMCG. Klient, który chce kupić na przykład szampon do włosów nie będzie czekał 10 dni na koniec aukcji. Także i w przypadku innych produktów klientom może zależeć na czasie. Przykładowo ładowarki do telefonów kupują głównie osoby, którym stara się popsuła. Zależy im więc na czasie; nie będą czekać kilka dni na koniec sprzedaży.

W jakich aukcjach warto stosować tą metodę? Oczywiście to tylko moje propozycje:

 • Wszelkie produkty używane, antyki
 • Dekoracje do domu, ubrania
 • Rzeczy unikatowe

Dodam na koniec, że w tym typie aukcji można sprzedawać wiele przedmiotów. W takim wypadku aukcje wygrywa nie jedna osoba, a wszystkie osoby, które zaoferują najwyższe kwoty.

Kup Teraz

To chyba już najpopularniejsza metoda sprzedaży na aukcjach internetowych, choć tak naprawdę aukcją nie jest. To zakup bardzo podobny do zakupu w sklepie. Sprzedający określa za ile chce sprzedać przedmiot(y), kupujący klika w przycisk Kup Teraz i od razu płaci za towar, a sprzedający mu go wysyła.

Jakie są zalety tej formy?

 • Bardzo szybka finalizacja transakcji (o wiele szybsza niż w przypadku aukcji)
 • Atrakcyjna gdy posiadamy towar, który możemy sprzedać taniej niż konkurencja

A jakie wady? Jest ich niewiele, a są to między innymi:

 • Trudno sprzedać w ten sposób towar, który chcemy sprzedać drogo (kupujący bardzo łatwo mogą porównać cenę w naszej aukcji z cenami konkurencji)
 • Mniej odwiedzających aukcję. Na aukcję z Kup Teraz wejdą tylko te osoby, które wstępnie zaakceptują naszą cenę, bo będą ją widzieć już na liście wszystkich aukcji w kategorii. W przypadku aukcji z licytacją, zaczynających się od złotówki, wiele osób zajrzy do aukcji aby przeczytać opis.

Co można w ten sposób sprzedawać?

 • FMCG
 • Ładowarki do telefonów, telefony, elektronika, AGD…
 • Rzeczy, których mamy dużo (typowe jest, że w jednej aukcji Kup Teraz wystawiane jest po kilkanaście lub nawet kilkaset przedmiotów)

Licytacja z opcją Kup Teraz

To typ aukcji łączący w sobie oba powyższe. Wystawiamy przedmiot na licytację i jednocześnie zaznaczamy (w dalszym etapie) cenę za jaką jesteśmy w stanie sprzedać przedmiot od razu.

Jeśli chcemy wybrać ten sposób sprzedaży, musimy tutaj wybrać pole wyboru „Aukcja (z licytacją)”. Opcję Kup Teraz jak napisałem dodaje się później.

I tu pewna uwaga. Gdy wystawimy taki typ aukcji, opcja Kup Teraz będzie dostępna aż do momentu gdy ktoś w aukcji zalicytuje. W momencie złożenia pierwszej takiej oferty, przycisk Kup Teraz zniknie.

* * *

I tyle na teraz 😉

Co w ten spo

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i wyraź swoje zdanie!

A co Ty o tym sądzisz?