Artykuł w kategorii | allegro

Program Partnerski Allegro nielegalny?

Opublikowane: 21 grudnia 2007 przez: Konrad Karpieszuk

Dziś wchodzi w życie Ustawa o Przedziwdziałaniu Nieuczciwym Praktykom Rynkowym. Polecam jej lekturę wszystkim osobom sprzedającym na aukcjach internetowych, gdyż w takim wypadku na pewno Ciebie ona dotyczy.

Zwrócił moją uwagę jeden jej fragment. Najpierw ucieszył, ale chwilę potem zastanowił:

Nieuczciwymi praktykami rynkowymi w każdych okolicznościach są następujące praktyki rynkowe wprowadzające w błąd: […]
zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów;

W pierwszej chwili pomyślałem: świetnie! Koniec z bezsensownymi mailami od naiwnych dzieci, że „wyślij tą wiadomość do 5 osób, dopisz swój numer konta na końcu i wpłać 5zł na konto na początku listy”. Nie znoszę tego typu piramidek.

A chwilę potem przypomniałem sobie o programie partnerskim Allegro. Allegro płaci 10zł za każdą osobę, która zarejestruje się z naszego polecenia. Czy nie jest to „wprowadzenie innych konsumentów do systemu”? Zarejestrowana osoba nie musi nic więcej zrobić, tylko się zarejestrować.

Podejrzewam, że za kilka dni Allegro zmieni regulamin. Ale co z trymi osobami, które zarejestrują się dziś?

1 Komentarze do tego artykułu

  1. Krzysztof Lis napisał(a):

    Tyle, że systemem w tym przypadku jest PP Allegro a nie samo Allegro. 🙂

A co Ty o tym sądzisz?