Artykuł w kategorii | Bez kategorii

Szablon książki nadawczej

Opublikowane: 10 sierpnia 2006 przez: Konrad Karpieszuk

Sprzedawcy na Allegro (i nie tylko) z pewnością dobrze znają książkę nadawczą. Można ją kupić w każdym urzędzie pocztowym za około 3 zł, wprowadzamy do niej spis wszystkich wysyłek poleconych, które zostawiamy na poczcie.

Nie każdy jednak wie, że książkę nadawczą możemy sobie zrobić sami (§ 20 regulaminu Poczty Polskiej) – wystarczy odpowiedni szablon w arkuszu kalkulacyjnym. Potem możemy go wydrukować i powielić na ksero (lub wypełniać pola na komputerze i drukować wraz z danymi odbiorców za każdym razem). Powinno być taniej, a jeśli nie taniej to na pewno wygodniej, zwłaszcza jeśli ktoś korzysta z komputerowego programu do zarządzania sprzedażą – wystarczy zwykłe kopiuj & wklej i możemy zapomnieć o długopisie 🙂

Dla tych wszystkich, którzy nie wiedzą jak wygląda książka nadawcza lub nie chcą tracić czasu na przygotowanie odpowiedniego szablonu, sam sprezentowałem gotowca. Udostępniam oczywiście za darmo. Po kliknięciu w link należy odczekać około 30 sekund aż pojawi się ostateczny odnośnik do pobierania (szablon umieściłem na darmowym systemie do przechowywania plików i stąd ta mała niedogodność).

Szablon wykonany jest w arkuszu kalkulacyjnym OpenOffice Calc (format .ods). Pakiet biurowy OpenOffice 2.x za darmo pobierzemy ze strony firmy UX Systems. W ogóle zachęcam do jego pobrania, gdyż jeśli w przyszłości będę dzielił się moimi komputerowymi rozwiązaniami, zawsze będą one oparte na otwartym, darmowym oprogramowaniu (w mojej firmie używam tylko Linuksa), w tym także pakiecie biurowym OpenOffice.org.

10 Komentarze do tego artykułu

 1. Anonymous napisał(a):

  A czemu dokladniej sluzy prowadzenie takiej ‚ksiazki nadawczej’?

  Czy mozna takie cos stosowac, zamiast ‚małych kwitków’ wykorzystywanych przy wysylaniu ‚poleconych’? Tzn. zamiast wypełniac kilka(nascie) karteczek moge pojsc z jedną wydrukowaną płachtą a pan/pani na poczcie ma obowiązek ją wypełnic (waga / koszt przesylki/ pieczatka)?

 2. Konrad napisał(a):

  Dokladnie temu to służy 🙂

 3. Anonymous napisał(a):

  Witam. Jaki plik mam otworzyc z gotowca??

  mimetype ??

  Bo troche sie zagubilem.
  Poprosilbym o odpowiedz.

 4. Konrad napisał(a):

  to jest jeden plik a ty go niepotrzebnie rozpakowujesz. Przeczytaj artykul jeszcze raz uwaznie – otwiera sie go pakietem OpenOffice. W artykule jest linka skąd pobrać

 5. Norbert napisał(a):

  niestety.. nie można pobrać, a jeżeli już pobiorę i otworzę w open office to pokazuje błąd

 6. Konrad napisał(a):

  juz poprawilem, powinno sie dac pobrac 🙂

 7. Norbert napisał(a):

  już się pobiera

 8. Anonymous napisał(a):

  A czy ta ksiązka dotyczy równiez paczek
  IR

 9. Konrad napisał(a):

  o ile wiem to tak

 10. St24 napisał(a):

  Można też skorzystać z Post Plus’a (postplus.pl) – przydatny szczególnie jeśli nadaje się więcej przesyłek.

A co Ty o tym sądzisz?