Archiwum Tagów | "bazarek"

Tags: , , , ,

Allegro.pl ma dość aukcji internetowych?

Opublikowano: 10 października 2007 by Konrad Karpieszuk

Pamiętacie zapewne jak w styczniu tego roku informowałem, że właściciel Allegro.pl kupił porównywarkę cen Ceneo.pl. Pisałem wtedy:

„Czy użytkownicy Ceneo.pl wśród wyników wyszukiwań znajdą od teraz oferty z Allegro? Czas pokaże. Osobiście uważam, że wkrótce na Allegro w ustawieniach pokaże się opcja „dodaj aukcje do Ceneo.pl” – oczywiście dodatkowo płatna.”

Przyznaję, pomyliłem się i to sromotnie 🙂 Naiwnie wierzyłem, że QXL podobnie jak ja poważnie traktuje handel na aukcjach internetowych. Wygląda na to, że jednak jest odwrotnie. Poznańska firma jako przyszłość widzi handel w sklepach online, a nie w serwisach aukcyjnych. Od kilku dni bowiem w niektórych kategoriach w Allegro (Aparaty cyfrowe, Karty graficzne, Notebooki, MP3 i Telewizory) na samej górze strony (także ponad dodatkowo opłaconymi aukcjami wyróżnionymi) promowane są oferty z Ceneo.pl.

Allegrowe forum wyraża wielkie oburzenie co do takiego posunięcia: sprzedawcy są słusznie niezadowoleni, że choć płacą wielkie pieniądze dla Allegro, także za dodatkową promocję, traktowani są jak klienci „z końca listy”.

Jaki może być powód takiego działania? Pomysły mam dwa:

  1. Analitycy Allegro.pl faktycznie doszli do wniosku, że przyszłością handlu jest handel w e-sklepach, a przynajmniej ten rodzaj handlu przyniesie im (firmie QXL) większe zyski, dlatego też będą marginalizować swoje zaangażowanie w aukcje internetowe
  2. QXL ma zamiar wrócić do swoich założeń i uczynić Allegro.pl serwisem naprawdę aukcyjnym (faktem jest bowiem, że obecnie większość sprzedaży na Allegro odbywa się przez opcję „Kup Teraz”), a obecnie handlujące na Allegro firmy skłonić do założenia własnego sklepu. Tak aby na Allegro.pl pozostały same osoby wyprzedające domowe starocie.

Drugi pomysł byłby jeszcze do zaakceptowania, gdyby jednak zrobiono to z większą pomocą dla sprzedawców. O wiele łatwiej jest bowiem wystawić na aukcjach choćby kilkaset przedmiotów, niż w tym celu wykupić serwer, wykupić domenę, kupić oprogramowanie sklepu internetowego… i wszystko to ze sobą spiąć (i dodatkowo podpiąć pod Ceneo). Słuszne by było stworzenie przez QXL własnego systemu ułatwiającego szybkie zakładanie sklepów internetowych bez konieczności posiadania wiedzy webmsterskiej (lub odkupienie już gotowego rozwiązania, bowiem pomysł mój nie jest oryginalny, spójrzcie choćby na Bazarek.pl czy nieco trudniejszy Sold.pl) i automatyczne powiązanie go z Ceneo.pl.

A co Wy sądzicie o nowym posunięciu Allegro.pl? Czekam na Wasze komentarze.

Linki dla bardziej zainteresowanych:
Komunikat na stronie Allegro.pl
Odpowiedź użytkowników Allegro
Artykuł w WebInside.pl

5 komentarzy

Tags: , ,

Będą sklepy w ramach Allegro.pl?

Opublikowano: 19 września 2007 by Konrad Karpieszuk

W serwisie webinside.pl pojawił się właśnie artykuł mówiący o tym, że Allegro właśnie zakończyło wdrażanie nowego systemu bazodanowego Oracle. Operacja trwała półtora roku, zakończyła się w ubiegły poniedziałek i była największym przedsięwzięciem informatycznym tego serwisu aukcyjnego. Celem zmian było przyspieszenie działania serwisu i uniknięcie częstych ostatnio przerw w działaniu.

Mnie zainteresowała szczególnie wypowiedź Bartka Szambelana z zespołu Allegro:

„Użytkownicy oczekują od nas wprowadzenia sklepów w ramach serwisu. Teraz mamy już technologię, która pozwoli nam odpowiedzieć na oczekiwania internautów.”

Czy to oznacza, że w już wkrótce na Allegro pojawi się możliwość zakładania sklepów? Możliwości takie od dawna daje już konkurencja. Pierwszy w Polsce byl Świstak.pl (można założyć swoją subdomenę, sam mam tam adres tele.swistak.pl), po nim zaoferował to wraz ze swoim wejściem ebay.pl.

Warto tu także nadmienić – jeśli już jesteśmy w temacie sklepów internetowych – że całkiem niedawno odbyła się premiera drugiej, znacznie wzbogaconej w funkcje i możliwości wersji strony Bazarek.pl.

2 komentarze