Archiwum Tagów | "ceneo"

Tags:

Allegro trafia do RPA

Opublikowano: 11 marca 2008 by Konrad Karpieszuk

A dzieje się tak za sprawą przejęć firm. Południowoafryńska firma Naspers poinformowała właśnie o przejęciu brytyjskiej spółki Tradus, która z kolei jest właścicielem dobrze nam znanego Allegro. To kolejny krok w ekspansji tego koncernu medialnego na polskim rynku: Naspers jest już właścicielem Gadu-Gadu i zależnej od niej firmy LIVECHAT Software, a teraz wraz z Allegro staje się właścicielem także PayBack.pl, OtoMoto.pl, OtoDom.pl oraz porównywarki cen Ceneo.pl.

Co to oznacza dla nas? Prezes Tradusa, Christian Unger przekonuje, że nic nowego. Zgodnie z dawnymi zapowiedziami Allegro.pl będzie umacniało swoją pozycję na polskim rynku jako centrum e-handlu, przy czym dryfować będzie od aukcji internetowych (które docelowo mają stanowić niewielki ułamek transakcji), ku sprzedaży za określoną cenę, jak ma to miejsce teraz w opcji „Kup Teraz” i w sklepach Allegro.

Więcej informacji:
Artykuł w Gazecie Wyborczej
Oficjalny komunikat Naspers (ang. pdf)

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , , ,

Allegro.pl ma dość aukcji internetowych?

Opublikowano: 10 października 2007 by Konrad Karpieszuk

Pamiętacie zapewne jak w styczniu tego roku informowałem, że właściciel Allegro.pl kupił porównywarkę cen Ceneo.pl. Pisałem wtedy:

„Czy użytkownicy Ceneo.pl wśród wyników wyszukiwań znajdą od teraz oferty z Allegro? Czas pokaże. Osobiście uważam, że wkrótce na Allegro w ustawieniach pokaże się opcja „dodaj aukcje do Ceneo.pl” – oczywiście dodatkowo płatna.”

Przyznaję, pomyliłem się i to sromotnie 🙂 Naiwnie wierzyłem, że QXL podobnie jak ja poważnie traktuje handel na aukcjach internetowych. Wygląda na to, że jednak jest odwrotnie. Poznańska firma jako przyszłość widzi handel w sklepach online, a nie w serwisach aukcyjnych. Od kilku dni bowiem w niektórych kategoriach w Allegro (Aparaty cyfrowe, Karty graficzne, Notebooki, MP3 i Telewizory) na samej górze strony (także ponad dodatkowo opłaconymi aukcjami wyróżnionymi) promowane są oferty z Ceneo.pl.

Allegrowe forum wyraża wielkie oburzenie co do takiego posunięcia: sprzedawcy są słusznie niezadowoleni, że choć płacą wielkie pieniądze dla Allegro, także za dodatkową promocję, traktowani są jak klienci „z końca listy”.

Jaki może być powód takiego działania? Pomysły mam dwa:

  1. Analitycy Allegro.pl faktycznie doszli do wniosku, że przyszłością handlu jest handel w e-sklepach, a przynajmniej ten rodzaj handlu przyniesie im (firmie QXL) większe zyski, dlatego też będą marginalizować swoje zaangażowanie w aukcje internetowe
  2. QXL ma zamiar wrócić do swoich założeń i uczynić Allegro.pl serwisem naprawdę aukcyjnym (faktem jest bowiem, że obecnie większość sprzedaży na Allegro odbywa się przez opcję „Kup Teraz”), a obecnie handlujące na Allegro firmy skłonić do założenia własnego sklepu. Tak aby na Allegro.pl pozostały same osoby wyprzedające domowe starocie.

Drugi pomysł byłby jeszcze do zaakceptowania, gdyby jednak zrobiono to z większą pomocą dla sprzedawców. O wiele łatwiej jest bowiem wystawić na aukcjach choćby kilkaset przedmiotów, niż w tym celu wykupić serwer, wykupić domenę, kupić oprogramowanie sklepu internetowego… i wszystko to ze sobą spiąć (i dodatkowo podpiąć pod Ceneo). Słuszne by było stworzenie przez QXL własnego systemu ułatwiającego szybkie zakładanie sklepów internetowych bez konieczności posiadania wiedzy webmsterskiej (lub odkupienie już gotowego rozwiązania, bowiem pomysł mój nie jest oryginalny, spójrzcie choćby na Bazarek.pl czy nieco trudniejszy Sold.pl) i automatyczne powiązanie go z Ceneo.pl.

A co Wy sądzicie o nowym posunięciu Allegro.pl? Czekam na Wasze komentarze.

Linki dla bardziej zainteresowanych:
Komunikat na stronie Allegro.pl
Odpowiedź użytkowników Allegro
Artykuł w WebInside.pl

5 komentarzy

Tags: ,

Właściciel Allegro kupuje porównywarkę cen Ceneo.pl

Opublikowano: 04 stycznia 2007 by Konrad Karpieszuk

Właśnie po sieci rozchodzi się informacja, że QXL Holding – właściciel m.in. Allegro.pl – kupił za kwotę 875 000 GBP pakiet większościowy porównywarki cen produktów dostępnych w sieci Ceneo.pl.

Czy użytkownicy Ceneo.pl wśród wyników wyszukiwań znajdą od teraz oferty z Allegro? Czas pokaże. Osobiście uważam, że wkrótce na Allegro w ustawieniach pokaże się opcja „dodaj aukcje do Ceneo.pl” – oczywiście dodatkowo płatna.

Podziel się swoim zdaniem