Archiwum Tagów | "ecommerce"

Tags: , , ,

Wojna miast o sylwestra

Opublikowano: 02 września 2009 by Konrad Karpieszuk

Wyjdę na wazeliniarza, ale muszę przyznać, że Allegro marketing ma świetny. Niedawno skandaliczny koncert Madonny, a teraz pomysł na ściganie się kupujących w ilości wydanych na Allegro pieniędzy.

allemiasto

O co chodzi? Allegro wymyśliło konkurs „Alle Miasto„. W jednym zdaniu: w tym mieście, w którego mieszkańcy przez najbliższe 60 dni „wydadzą” najwięcej pieniędzy Allegro zorganizuje sylwestra miejskiego z licznymi gwiazdami.

Pomysł właściwie bomba. Bo po pierwsze kolejny raz wykorzystuje się sprawdzony zabieg marketingowy rywalizacji internautów o swoje. Dobrze to znamy choćby z ostatniego konkursu na New 7 Wonders czy wcześniejszego publicznego wybierania miast, które znajdą się na planszy Monopoly (ba, nawet teraz LG dopinguje Polaków aby sprawili, że to we Wrocławiu zostanie wybudowany kolejny tor F1). Co więcej jest jeszcze konkurs towarzyszący: ten kto namówi najwięcej swoich ziomków do udziału w zabawie, wygra 30 tysięcy złotych do wydania na Allegro.

Po drugie bardzo dobry wybór miast do konkursu. Choć wśród nich nie znalazł się mój Białystok to i tak fajnie, że Allegro zrobiło ukłon do mieszkańców miast mniejszych (jak sami je nazywają: miast rozmiaru M) i to właśnie obywatele 17 „średniaków” mogą się między sobą ścigać. Bo z automatu można by się spodziewać, że w konkursie wzięły by udział miasta największe: Kraków, Warszawa, Łódź… (A może wynika to po prostu z faktu, że takie miasta nie potrzebują pomocy Allegro, bo sylwestra miejskiego i tak będą miały?)

Po trzecie w konkursie niby nie chodzi o to aby jak najwięcej wydać, ale jak najwięcej oszczędzić. Naliczane są kwoty oszczędności; ponoć Allegro zrobiło badania w których kategoriach w ich serwisie jest taniej niż w sklepach tradycyjnych (i jak widać na wykresie po lewej, najbardziej opłaca się kupować w dziale Zdrowie i Uroda). Fajnie, bo od razu wbijamy sobie do głowy, że nie zawsze warto iść do tradycyjnego sklepu, a właśnie handel elektroniczny jest najbardziej opłacalny.

Jedyny minus to strona zabawy. Zwyczajnie zjadła mi procesor i ram, co więcej cała jest we flashu. Jedno co fajne to to, że na stronie na żywo widzimy rywalizacje miast. Pozycje zmieniają się z sekundy na sekundę gdy tylko ktoś dokona zakupu.

No może jeszcze jeden minus: Na Wykopie tradycją już było, że ludzie skrzykiwali się gdy trzeba było podbić pozycję Polski w jakimś właśnie internetowym rankingu i zawsze to się udawało. A pozycję czego w tym konkursie uda się podbić przez wykopowiczów z całej Polski?

3 komentarze

Tags: , , ,

Dlaczego w Płacę z Allegro nie ma mBanku?

Opublikowano: 28 sierpnia 2009 by Konrad Karpieszuk

Pan w eleganckim garniturze spotkał się ze śliczną panią w modnej garsonce. I nic z tego nie wyszło. A ucierpieliśmy my wszyscy.

Tak mniej więcej mogły wyglądać rozmowy pomiędzy Allegro z przedstawicielami kilku banków: mBank, MultiBank i Lucas Bank. Ewentualnie pan z banku spotkał się z panem z Allegro. Albo pani z panią. Albo… no nie ważne. Bo, że do rozmów doszło, to jest według mnie niemal pewne.

Ani żaden z banków nie mógł przecież zignorować największej polskiej firmy z branży e-commerce, ani Allegro nie mogło sobie pozwolić na nie spróbowanie dołączenia do swojej nowej usługi choćby mBanku. Jakiś czas temu zrobiłem małe badanie jakie konto jest najpopularniejsze na Allegro. Losowo otwierałem różne aukcje i sprawdzałem jaki numer konta jest podany przez sprzedawcę. Przeleciałem tak około 500 aukcji; w większości numeru konta nie było, ale jeśli jakiś się pojawiał, najczęściej był to właśnie mBank (a zaraz za nim Inteligo i ING).

Biorąc to pod uwagę nie może dziwić poirytowanie użytkowników Allegro z powodu braku właśnie mBanku w nowej usłudze jaką jest „Płacę z Allegro„. Allegro wprowadza nową usługę dla swoich użytkowników, spośród których największa ich grupa nie może z owej usługi w pełni skorzystać.

Co się stało się? – można by zapytać. Oczywiście gdy nie wiadomo o co chodzi, na pewno chodzi o pieniądze i tym razem tak właśnie było. „Płacę z Allegro” w obecnej chwili jest w trakcie promocji w czasie której za tego typu przelewy Allegro nie pobiera opłat ani od osoby wpłacającej ani od sprzedawcy przyjmującego taką płatność.

Tymczasem mBank i jego mTransfer oraz dwa pozostałe banki liczą sobie za udostępnienie swoich usług 2,5% prowizji. Tyle także chcieli od Allegro, a te nie chcąc być stratnym postanowiło na razie nie udostępniać tych kanałów płatności.

Decyzja na pewno była trudna: udostępnić w pełni sprawną usługę i ponieść na pewno nie mały koszt (biorąc pod uwagę popularność mBanku) albo też w czasie promocji postarać się tych kosztów unikać i narazić się na niezadowolenie klientów. Allegro zdecydowało się na to drugie. Czy dobrze: czas pokaże.

Kto był w czasie negocjacji bardziej uparty – pan z Allegro w garniturze (albo pani w garsonce) czy też pani w garsonce z mBanku (czy też pan w garniturze) – nie wiadomo. Allegro na ten temat się nie wypowiada. mBank na blipie delikatnie winę spycha na Allegro. Najprawdopodobniej było tak, że banki powiedziały, że nie będą odstępować od swoich zasad na prośbę jednego usługodawcy jakim jest Allegro (nic dziwnego, zapewne zaraz i inne firmy zaczęły by się domagać podobnej ulgi), Allegro skończyły się argumenty i poskąpiło tych 2,5% i na końcu ucierpieliśmy my wszyscy.

Czy jednak nic nie da się zrobić? Nie do końca. Posiadacze kont w mBanku, MultiBanku i Lucas Banku płacąc przez „Płacę z Allegro” muszą wybrać opcję „przelew bankowy” i… ręcznie skopiować dane do przelewu na stronę swojego banku. Pewnym pocieszeniem jest, że taki przelew do Allegro z kont mBanku i MultiBanku dotrze natychmiast. Allegro zastosowało tu podobne rozwiązanie, jakie już opisywałem w przypadku rozwiązania BlueCash – Allegro założyło sobie konta w tych bankach aby przyjmować wpłaty.

9 komentarzy