Archiwum Tagów | "finansowo"

Tags: , ,

Finansowo.pl – to nie zawsze działa

Opublikowano: 05 lutego 2009 by Konrad Karpieszuk

W czerwcu ubiegłego roku na bazie swoich skromnych doświadczeń z aukcjami kredytowymi umieściłem wpis „Finansowo.pl – to działa”. Pożyczyłem pieniądze dwóm osobom i udało mi się coś na tym zarobić.

Dziś postanowiłem zobaczyć jak się mają moi pożyczkobiorcy.

Jeden z nich wciąż korzysta z serwisu i wszystkie swoje pożyczki spłaca w terminie. Trochę może zmrozić krew w żyłach fakt, że obecnie ma zobowiązania do spłacenia na kwotę około 5 tysięcy złotych, ale widzę, że wszystko płaci w terminie.

Natomiast gdy zobaczyłem profil drugiej osoby, widzę, że miałem naprawdę sporo szczęścia. Tuż po spłaceniu mi długu innym pożyczkodawcom spłacać przestał i obecnie zalega wierzycielom na sumę około 15 tysięcy złotych!

O ile wiem nie jest to tylko problem Finansowo, bo nierzetelni pożyczkobiorcy zaczęli pojawiać się także w innych serwisach, jednak nie zmienia to faktu, że inwestowanie pieniędzy w tego typu serwisach chyba przestanie się opłacać. Serwisy być może upadną tak samo szybko jak powstały. Ja w każdym bądź razie idę szukać innych okazji do ulokowania moich skromnych oszczędności. A że mamy kryzys, zapewne łatwo nic znaleźć nie będzie 😉

2 komentarze

Tags: , , ,

Finansowo.pl – to działa

Opublikowano: 11 czerwca 2008 by Konrad Karpieszuk

Finansowo.pl to dość stary już serwis Rafała Agnieszczaka – właściciela m.in. Swistak.pl – ale dopiero 2 miesiące temu postanowiłem pierwszy raz z niego skorzystać, głównie zachęcony reklamą na Wykopie. Finansowo to serwis typu „social lending”, coś w rodzaju banku online, w którym każdy może pożyczyć pieniądze lub takiej pożyczki udzielić.

Wszystko ponadto odbywa się na zasadzie nieco podobnej do aukcji internetowej. Osoba, która chce pożyczyć pieniądze podaje kwotę, którą chce pożyczyć i najwyższe oprocentowanie, na które się zgadza. Teraz do gry wchodzą pożyczkodawcy: umieszczają swoje oferty mieszczące się w ramach wskazanych przez pożyczkobiorcę i wygrywa ten, kto zaoferuje najlepsze warunki. Co więcej nie trzeba pożyczać komuś pełnej kwoty, przez co jedną „aukcję” może wygrać wiele osób.

Pierwsze co mnie zaskoczyło po wejściu na serwis to bardzo wysokie oprocentowania, na jakie zgadzają się pożyczkobiorcy (nie ukrywam, że w serwisach online wolę zarabiać, niż wydawać, zatem zawsze patrze na nie od tej strony). W większości aukcji jest to 29% w skali roku, a to naprawdę duże pieniądze. Obecnie na giełdzie dość ciężko jest osiągnąć jakieś zyski, a najlepsze lokaty to zaledwie kilka procent.

Pozostaje jednak obawa o bezpieczeństwo. Jak pożyczyć komuś, kogo się nie widzi realne pieniądze? Finansowo dołożyło jednak jako takich starań aby nam tu pomóc: każdy kto się rejestruje w serwisie musi podać prawdziwe dane i przelać do serwisu 1zł z konta bakowego zarejestrowanego na te same dane. Ponadto użytkownicy w swoim profilu wymieniają odnośniki do swoich profili w innych serwisach takich jak Nasza-Klasa czy Grono lub Goldenline. Mamy zatem przynajmniej jako taką możliwość dowiedzenia się o kontrahencie nieco więcej.

To jednak nadal nie jest chyba do końca bezpieczne, zatem postanowiłem na własnej skórze sprawdzić jak to działa. Postanowiłem pożyczyć najpierw raczej nie duże pieniądze. Na szczęście także i tu jest system komentarzy, więc wybrałem sobie takich pożyczkobiorców, którzy mają już pozytywne opinie jako rzetelni spłacający. W jednym przypadku pożyczyłem 200zł na 10 dni, w innym 150zł na 2 miesiące; w obu przypadkach na 29% (w skali roku). Zysk z całości to zaledwie niecałe 10zł, ale to i tak lepiej niż żeby te pieniądze po prostu sobie leżały. Zresztą to tylko test.

Test wypadł wyśmienicie. W obydwu przypadkach pieniądze wraz z odsetkami miałem na swoim koncie przed terminem spłaty, o co nie musiałem w ogóle się upominać.

Mam zatem zamiar częściej korzystać z tego serwisu (oczywiście jako pożyczkodawca) już inwestując większe kwoty i w więcej osób. Trzeba tylko dobrze się pilnować co komu się pożycza; nie chciałbym bowiem odzyskiwać należności za pośrednictwem sądu (co byłoby raczej łatwe, ale czasochłonne). Zauważyłem, że niektórzy pożyczkobiorcy wpadli już chyba w spiralę długów, bo ciągle widzę, że pożyczają pieniądze i zarazem spłacają kolejne pożyczki – kiedyś może nastąpić taki moment, że komuś już nie będą mieli z czego oddać.
Na razie jednak u mnie przerwa z uwago na fakt, że mam zamiar wydać swoje wszystkie oszczędności i zaraz po tym jadę do Rwandy jako wolontariusz 🙂 Ale jak wrócę i zacznę znów zarabiać, Finansowo na pewno będzie stroną, którą będę często odwiedzał.

I żeby nie było oskarżeń mnie o to, że to znów artykuł sponsorowany:
Innym serwisem działającym tak samo jest np. Kokos.pl, ale nie testowałem go jeszcze i na razie nie zdążę tego zrobić. Jeśli ktoś zna inne tego typu serwisy, proszę o wymienienie ich w komentarzach. Czekam także na Wasze inne opinie.

2 komentarze