Archiwum Tagów | "komentarze"

Tags: , ,

Pozwany za… neutralny komentarz do aukcji

Opublikowano: 27 kwietnia 2008 by Konrad Karpieszuk

Za PC World:

Pewien Amerykanin – Steve Shellhorn – został pozwany przez kontrahenta z serwisu aukcyjnego za to, że wystawił mu neutralny komentarz na temat przebiegu transakcji – poinformował serwis King5.com. Shellhorn napisał, że cena była uczciwa, zaś towar zgodny z umową – nadmienił też jednak, że przesyłka została niestarannie opakowana. Sprzedający uznał, że takie oświadczenie naraziło na szwank jego reputację i zażądał… 10 tys. USD odszkodowania.

Dalszy ciąg na stronie PC World

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , ,

Kto pierwszy wystawia komentarz?

Opublikowano: 01 lutego 2008 by Konrad Karpieszuk

Pytanie z tematu psuje krew wszystkim użytkownikom forum na stronach Allegro – problem bowiem jest nierozstrzygalny. Natomiast władze eBay swoich użytkowników chcą sami zbawić na siłę. Niedługo odpowiedzią na to pytanie na eBay będzie „Kupujący”. Odpowiedzią z kolei na pytanie „Kto wystawia komentarz jako drugi?” będzie „Nikt”. A co chodzi?

Ukazał się właśnie komunikat na stronie eBay o zmianach w systemie komentarzy jakie zostaną wprowadzone w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Najbardziej chyba kontrowersyjną zmianą będzie fakt, że sprzedawca nie będzie mógł wystawić niepozytywnego komentarza kupującemu. Nie i już.

Według mnie – i zapewne innych sprzedawców – pomysł jest fatalny. Przynajmniej raz na dwa tygodnie ktoś w moich aukcjach kupował coś, a potem nie dawał oznak życia, mimo kilkukrotnych upomnień z mojej strony. Lub co gorsza prosił o wysyłkę za pobraniem, a potem jej nie odbierał i towar wracał do mnie z powrotem. Poza straconym czasem na obsłużenie takiej „transakcji” to także strata co najmniej 10 zł za każdym razem. I towar trzeba wystawić do sprzedaży jeszcze raz mając nadzieję, że tym razem klient okaże się uczciwy.
W takim wypadku zawsze – bez obaw o tzw „odwetowca” – wystawiałem kupującemu komentarz negatywny aby ostrzec innych sprzedawców by nie popełniali takiego błędu jak ja. Teraz tacy kupujący będą całkowicie bezkarni.

O innych planowanych zmianach w systemie komentarzy eBay przeczytacie tutaj.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Łatwiejsze komentowanie tego bloga

Opublikowano: 18 lipca 2007 by Konrad Karpieszuk

Sprawy organizacyjne: wydaje mi się, że na tym blogu jest trochę za mało Waszego udziału w postaci komentarzy do moich wpisów. Czas to zmienić.

Eksperymentalnie wyłączam na razie moderowanie* Waszych komentarzy. Od tej pory będą one się pojawiać od razu po dodaniu. Mam nadzieje, że ożywi to dyskusje między czytelnikami. Jedynie raz na jakiś czas pozwolę sobie wyrzucić dopisek będący ewidentnym spamem.

Co o tym myślicie? 😉

__
*) Moderowanie nie oznaczało jednak, że cenzurowałem jakiekolwiek wpisy. Moje sprawdzanie ograniczało się jedynie do odrzucania spamu. Wszystko inne było zamieszczane.

2 komentarze

Tags: ,

Wycofa, nie wycofa?

Opublikowano: 17 lipca 2007 by Konrad Karpieszuk

Czy warto tracić czas na udział w licytacji, która tuż przed końcem zostanie zamknięta przez sprzedawcę niezadowolonego z osiągniętej ceny i podającego jakiś kłamliwy powód. Pytanie jest retoryczne; oczywiście, że nie warto. Ale skąd mamy z góry możemy wiedzieć jak się aukcja skończy?

Z pomocą przychodzi nowy serwis www.wycofa.pl. Narzędzie działa świetnie. Przed udziałem w aukcji wchodzimy na wyżej wymienioną stronę i wpisujemy login sprzedawcy. Po chwili ujrzymy ile aukcji (z licytacją) w swojej karierze wystawił sprzedawca i ile z nich zostało zamkniętych przed czasem. Myślę, że może to być bardzo przydatne.

Autorom serwisu polecam dodanie możliwości szybkiej weryfikacji. Stworzenie bookmarkletu, który będąc na stronie z aukcją (lub z profilem allegrowicza) można kliknąć, bookmarklet prześle URL do wycofa.pl, a serwer sam wyłuszczy login i poda jego statystyki.

Podziel się swoim zdaniem

Tags:

Komentarze nie są nieodwracalne

Opublikowano: 05 czerwca 2007 by Konrad Karpieszuk

Przynajmniej od tej pory. Użytkownicy serwisu aukcyjnego Allegro.pl mogą już anulować otrzymane komentarze.

Warunkiem jest wypełnienie w nie później niż 120 dni od transakcji lub 30 dni wystawienia komentarza odpowiedniego wniosku (Moje Allegro > Komentarze > Unieważnienie). Po tej czynności nasz kontrahent otrzyma zapytanie czy zgadza się na anulowanie komentarza i jeśli zgodę wyrazi, komentarz zostanie automatycznie anulowany; będzie on widniał na liście przekreślony i nie będzie wliczany do ogólnej punktacji. Dodatkowo na stronie takiego Allegrowicz pojawi się liczba anulowanych komentarzy.

Podziel się swoim zdaniem

Tags:

Rewolucja w systemie komentarzy Ebay

Opublikowano: 08 marca 2007 by Konrad Karpieszuk

Ebay zareagował na prośby użytkowników i wczoraj dokonał dość znaczących zmian w systemie komentarzy. Miejmy nadzieję, że w ślad za nim pójdą i inne serwisy aukcyjne.

Po wystawieniu ogólnej opinii jak do tej pory (pozytywna / neutralna / negatywna) kontrahent ma możliwość szczegółowej oceny takich aspektów transakcji jak:

  • opis przedmiotu
  • komunikacja
  • szybkość wysyłki
  • koszt wysyłki i obsługi

Informacje te będą widoczne na karcie komentarzy użytkownika, dodatkowo będą tam dostępne cena i nazwa licytowanych przedmiotów w ciągu ostatnich 90 dni.

Jak oceniacie te zmiany? Osobiście bardzo mi się to podoba – od samego początku założyłem sobie, że nie będę zawyżał kosztów wysyłki, a transakcje będę realizował ekspresowo (95% wysyłek wysyłam priorytetem w dniu wpłynięcia pieniędzy). W założeniach nadal trwam, lecz niestety efekt nie jest do końca taki, jakiego się spodziewałem: klienci są zachwyceni, co wyrażają w komentarzach, jednak mam wrażenie, że nie sprawia to, że jestem onkurencyjny wobec innych sprzedawców w tej samej kategorii.
Mam nadzieję, że Allegro i Świstak podchwycą ten pomysł (na Ebay jeszcze nie sprzedaję, ale coraz bardziej się ku temu skłaniam).

Źródło informacji: aukcjepl.info

2 komentarze

Tags: , , , ,

Rozwiązanie problemu nieodbieranych przesyłek za pobraniem

Opublikowano: 03 lutego 2007 by Konrad Karpieszuk

Wszyscy sprzedawcy są chyba zgodni: nic tak nie irytuje w e-handlu jak zamówienie przez kupującego towaru za pobraniem i nie odebranie go potem. Koszt takiej wysyłki to najczęściej około 10zł. Gdy listonosz przyniesie ją do nas spowrotem musimy dopłacić jeszcze o ile dobrze pamiętam 3,5zł. Razem daje to minimum 13,5 złotego. Jeżeli ktoś tak jak ja (w przypadku produktów z kategorii akcesoria GSM) ma marżę w wysokości 0,5 – 1 złotego, oznacza to, że aby odrobić stratę musi bez zysku zrealizować wysyłkę nawet około dwudziestu przedmiotów.

Wydaje mi się – odpukać – że ten problem mam już zupełnie za sobą. Oto czynności, które wykonałem i sprawiły, że wszystkie wysyłki za pobraniem są zawsze odbierane.

  1. W aukcji wyraźnie zaznaczyłem, że w przypadku osób z wątpliwym stanem komentarzy (a już szczególnie z komentarzami negatywnymi za nie odbieranie przesyłek pobraniowych) zastrzegam sobie prawo do odmowy wysyłki płatnej przy odbiorze. I konsekwentnie się tego trzymam: jeśli ktoś nie odebrał kiedyś przesyłki pobraniowej i ma za to komentarz negatywny (choćby teraz miał kilkaset pozytywów), a teraz prosi mnie o wysyłkę za pobraniem – grzecznie odpisuję, że „po zapoznaniu się ze stanem komentarzy muszę odmówić takiej formy płatności. Bardzo proszę o wpłatę pieniędzy z góry na konto. Proszę zwrócić uwagę, że w ostatecznym rozrachunku taka forma dla Pana/Pani jest tańsza”. Najczęściej dostaję informację o zrozumieniu i wpłatę (choć zdarza się, że taki kupujący olewa mnie po tym liście – to tylko utwoerdza w przekonaniu, że dobrze zrobiłem nie wysyłając za pobraniem)
  2. Po wysłaniu wysyłki za pobraniem, wysyłam mail informujący o tym. Wyraźnie w nim nadmieniam, że nie odebranie takiej przesyłi oznacza dla mnie bardzo duże straty i wypisuję argumenty od których zacząłem ten artykuł. Wydaje mi się, że to jest to, co właśnie sprawia, że zawsze klient za taką przesyłkę płaci. Nie odbierający klienci po prostu nie zdają sobie sprawy jakie są konsekwencje ich działania – wydaje im się, że sprzedawca nic przez to nie traci, a tak nie jest.
  3. Jeśli jednak w przeszłości ktoś takiej przesyłki nie odebrał zawsze stawiam komentarz negatywny informując o powodzie wystawienia takiego komentarza. Patrz punkt pierwszy – jeśli nieuczciwi kupujący nie będą w ten sposób piętnowani, następni sprzedawcy popełnią ten sam błąd co ja.

Efekt? Chyba od czerwca 2006 roku nie zdarzyło się by jakaś przesyłka pobraniowa do mnie wróciła (za pobraniem wysyłam średnio 3-5 przesyłek na tydzień).

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Za komentarz do sądu

Opublikowano: 10 stycznia 2007 by Konrad Karpieszuk

Pewien aukcyjny sprzedawca uznał, że otrzymany od kupującego negatywny komentarz został wystawiony niesłusznie. Allegro oczywiście odmówiło jego usunięcia, więc sprzedawca… skierował sprawę do sądu. Proces się właśnie zaczyna.
Więcej szczegółów tutaj.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Z Jankielem nie zadzieraj

Opublikowano: 25 grudnia 2006 by Konrad Karpieszuk

Artykuł był pisany zaraz po zamieszczeniu na jednej z grup dyskusyjnych ogłoszenia pomawiającego administratora Allegro. Najpierw wszystko wyglądało wiarygodnie, jednak z biegiem dyskusji autor wątku zaczął się plątać w wyjaśnieniach. Proszę przeczytać odpowiedni wątek z Usenetu cytowany w poście i moje dopiski wyjaśniające na dole.

Jankiel jest administratorem w serwisie Allegro.pl. Kto nie wierzy, niech zajrzy na forum gdzie przy jego loginie, jak i przy loginach innych pracowników Allegro znajduje się mały znaczek yin yang. Jankiel – zapewne jak każdy inny pracownik – raz na jakiś czas bierze udział w aukcjach. Czasem coś sprzeda, czasem coś kupi. Wydawać by się mogło, że niczym właściwie nie różni się od nas wszystkich. Niestety wrażenie jest błędne.

Przed chwilą na grupie dyskusyjnej alt.pl allegro pojawił się list pokrzywdzonego przez Jankiela allegrowicza o loginie Maxpaster1. Zaraz po udziale w aukcji wystawionej przez Jankiela, jego konto zostało zawieszone. Cytat z wiadomości (poprawiłem formatowanie i nieco przyciąłem):

„Zaczęło się od kupna aparatu na aukcji jankiela, biorąc pod uwagę fakt, że jest tam adminem, a wcześniej nie było takich akcji, od razu przelałem mu 2000zł na konto. 2 dni przed świętami dostałem maila od nie, że nie ma aparatu na stanie i być może odda mi pieniądze po świętach. Zadzwoniłem do niego powiedziałem, że ma natychmiast przelać mi kasę na inteligo i dalszą historię już znacie. Zawiesił mi konto 4 min po naszej rozmowie ;), oczywiscie o zwrocie kasy mogę zapomnieć nie mówiąc już o ubezpieczeniu allegro.”

Zastanawiam się jak skończy się cała sprawa. Czy Allegro może bezpodstawnie blokować konta, podczas gdy nie doszło do złamania regulaminu? I co ważniejsze: czy my, użytkownicy tego serwisu możemy jakoś się przed tym bronić lub po fakcie rządać zadośćuczynienia? Dla mnie jako sprzedawcy ewentualne zablokowanie konta, bo takie było widzimisie administratora oznaczałoby wymierne straty finansowe. Liczę na Wasze odpowiedzi w komentarzach pod wpisem.

Co więcej, autor listu na grupie zwrócił uwagę na inną przerażającą rzecz: cztery z sześciu osób, które wystawiły Jankielowi komentarze negatywne mają zawieszone konta. Przypadek?

P.S. Gwoli dziennikarskiej dokładności: proszę obserwować wspomniany wątek na grupie, gdyż poszkodowany nadal nie podał odnośnika do rzeczonej aukcji – twierdzi, że aukcja zniknęła. Z jednej strony jeśli się to potwierdzi, okaże się, że samowola administratorów na Allegro jest naprawdę przerażająca, a moje ciche obawy, że po napisaniu tego tekstu nagle i moje konto zostanie zablokowane okażą się wielce zasadne. Z drugiej strony dopuszczam możliwość, że Maxpaster1 z jakichś powodów blefuje i cała historia nie jest prawdziwa.

Uwaga: Na grupie wytknięto „poszkodowanemu” dwie dość istotne nieścisłości:

  • Numer aukcji podany przez Maxpaster1 jest zbyt wysoki – nie ma aukcji o tak wysokim ID. Co więcej „poszkodowany” zaczął po tym pokrętnie się tłumaczyć
  • Ilość komentarzy jakie posiada Jankiel wypisana w liście cytowanym przez Maxpaster1 nie zgadza się z faktyczną ilością komentarzy jaie Jankiel miał w dniu w którym jakoby ten list został wysłany przez Allegro. Prawdopodobnie list może być fałszywką

Czyżby zatem jedynym oszustem był tu Maxpaster1, a konto zostało zawieszone z innego powodu?

Uwaga 2: I już na grupie się wyjaśniło – wszystko powyżej to kłamstwa zmyślone przez właściciela konta Maxpaster1. Mam nadzieje, że w obliczu tych pomówień i oskarżeń o paserstwo faktyczny poszkodowany jakim jest administrator Allegro wyciągnie konsekwencje. Żenujące!

Uwaga 3: W chwili obecnej Maxpaster1 okazuje się na grupie strasznym trollem – podszywa się pod innych grupowiczów i w ich imieniu przesyła idiotyczne teksty. W internecie nikt jednak nie jest anonimowy: adres IP wyraźnie wskazuje na tą samą osobę, ponadto udało się ustalić niektóre dane osobowe trolla, łącznie z numerem telefonu. Nie udało się jednak ustalić jak reaguje on na głupie smsy wysyłane w środku nocy 😉

Jeden komentarz jak do tej pory

Tags:

Jak radzić sobie z komentarzami?

Opublikowano: 16 grudnia 2006 by Konrad Karpieszuk

Niedawno odkryłem świetne narzędzie do zarządzania komentarzami za aukcje w serwisie Allegro.pl. Mieści się ono pod adresem www.laptop.net.pl/komentarze/. Narzędzie dostępne jest całkowicie za darmo i podzielone jest na dwie części:

Wersja dla sprzedawców – umożliwia szybkie wystawienie komentarzy osobom (nie tylko kupującym), które już nam komentarz wystawiły, a my im jeszcze nie. Wadą jest fakt, że do każdego komentarza doklejany jest link reklamujący stronę – Allegro nie pozwala na takie działanie i takie linki usuwa. Obawiam się, że przy większej ilości takich linków mogło by dojść do blokady naszego konta. Na szczęście istnieje możliwość wycięcia takiego linku z komentarza, co w trosce o swoje konto robię. Ale aby być fair wobec twórców strony w co dziesiątym komentarzu link pozostawiam.

Wersja dla kupujących – umożliwia wysłanie maila do osób, którym komentarz już wystawiliśmy a oni nam jeszcze nie. Także przydatne.

Naprawdę polecam. Bardzo skraca czas wystawienia komentarzy, zwłaszcza u sprzedawców, który muszą to robić kilkadziesiąt i więcej razy tygodniowo.

Podziel się swoim zdaniem