Archiwum Tagów | "opłaty"

Tags: , , , ,

Taka wtyczka na pewno by się przydała

Opublikowano: 09 listopada 2011 by Konrad Karpieszuk

Problem numer jeden: 

Allegro jest monopolistą, podnosi ostatnio opłaty (ładnie nazywając to obniżką), co w efekcie oznacza, że sprzedawcy będą musieli podnieść ceny, za co zapłacimy więcej my wszyscy – kupujący.

Problem numer dwa:

Choć wszyscy wiemy, że istnieją darmowe lub tańsze serwisy aukcyjne (jak Świstak czy zdobywający ostatnio rozgłoś Aukcjusz) i wielu sprzedawców sprzedających na Allegro sprzedaje także tam, nie potrafimy pokonać siły przyzwyczajenia. Gdy chcemy coś kupić, odruchowo idziemy na Allegro. Tego nie da się pokonać tak łatwo, chyba każdy to przyzna.

Pomysł na rozwiązanie:

Tak wygląda zazwyczaj górna część aukcji na Allegro:

A teraz wyobraźcie sobie, że doinstalowujecie sobie wtyczkę do Firefoksa czy Chrome i o takiej instalacji ta sama strona wygląda tak:

Widać różnicę?

Wtyczka sprawdzałaby czy sprzedawca, którego aukcję na Allegro odruchowo odwiedziliśmy posiada też konto z tym samym loginem na Świstaku i Aukcjuszu. Jeśli posiada – sprawdzała dalej: czy tam też wystawia aktualnie ten produkt i w jakiej cenie. I na bazie tych informacji dodawała odpowiednie przyciski, które przekierowywałyby do konkurencyjnych serwisów.

Co sądzicie o takim pomyśle? 

Osobiście uważam, że jeśli jest jakiś problem, prędzej czy później musi powstać jego rozwiązanie. Jeśli taka wtyczka by powstała, będę pierwszym, który ją zainstaluje.

Niestety nie znam się na tworzeniu wtyczek do przeglądarek, ale mam nadzieję, że ten pomysł podchwyci ktoś z Was. Kto wie, może sam Świstak czy Aukcjusz? 

36 komentarzy

Tags: , ,

Stało się: Świstak.pl staje się serwisem płatnym

Opublikowano: 08 września 2011 by Konrad Karpieszuk

Przyznaję, że piszę z opóźnieniem, ale byłem na urlopie 🙂

Przyznaję też, że mnie to zaskoczyło. Co prawda wiem, że twórcy serwisu na każdym kroku podkreślali, że darmowość Świstaka nie będzie trwała wiecznie. Wiem, że użytkownicy sami co chwila prosili o wprowadzenie opłat, które pokryłyby promocję serwisu. Ba, sam gdy byłem na Świstaku mocno do tego zachęcałem.

A teraz nagle – bum – i jest opłata. Wystawianie na szczęście nadal jest darmowe (taka opłata by zabiła Świstaka w kilka dni), ale jeśli ktoś coś od nas kupi, zapłacimy prowizję. Cztery bądź dwa procent, w zależności czy mamy konto prywatne czy firmowe.

Teraz jednak nie wiem czy jest to dobry ruch. Opłata wprowadzona powinna być dawno temu, gdy Świstak jeszcze rozpalał ludzi. Teraz ten serwis zwyczajnie umiera. I podejrzewam, że prowizja to nie zbieranie pieniędzy na promocję platformy, a zwyczajne odcinanie kuponów od czegoś, co twórców już nie interesuje i chcą iść dalej z nowymi serwisami.

A jakie jest Wasze zdanie?

Komunikat prasowy

Jeden komentarz jak do tej pory

Tags: ,

Allegro.pl – zmiany w cenniku usług

Opublikowano: 29 lipca 2009 by Konrad Karpieszuk

cennik allegroDosyć ciekawe rzeczy wydarzyły się kilka dni temu w cenniku Allegro. Ciekawe szczególnie dla tych, którzy wystawiają swoje przedmioty w kategoriach Komputery, Książki i komiksy oraz Odzież, obuwie i dodatki.

Przede wszystkim zmieniono wysokość opłat za wystawienie. Opłata taka nie jest już uzależniona od wyjściowej ceny przedmiotu. Od teraz zawsze jest równa ułamkowi tej ceny (różnemu niestety w różnych kategoriach).

Co jeszcze ciekawsze, jeśli uda nam się sprzedać przedmiot w takiej aukcji, opłata za wystawienie zostanie nam zwrócona. Dobre i to, choć chyba każdy by wolał by było odwrotnie: opłata za wystawienie była pobierana tylko za aukcje zakończone sukcesem.

Zmieniły się także stawki prowizji od sprzedaży. Niestety nadal są one wysokie. Na przykład prowizja od sprzedaży w kategorii odzieżowej wzrosła aż o 50%!

Pełny cennik wraz z podsumowaniem zmian znajduje się pod tym adresem.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , , ,

Jak przelać pieniądze z banku do banku w jedną chwilę?

Opublikowano: 07 lipca 2009 by Konrad Karpieszuk

Wypatrzyłem wśród reklam Google na moim blogu link do bardzo ciekawego serwisu, na pewno przydatnego dla wszystkich handlujących na Allegro i w innych serwisach aukcyjnych. Jednak te Google Adsense faktycznie dobrze pozycjonuje swoje reklamy 🙂

Reklama reklamą, i tak napiszę nieco więcej o tym serwisie. Jego adres to www.bluecash.pl.

Problem: przelewy między bankami realizowane są w czasie tak zwanych sesji eliksir. Każdy bank ma te sesje w innych godzinach. Oznacza to, że przelew od klienta, który ma rachunek w banku A dotrze do naszego banku B czasem nawet dopiero na następny dzień (już pomijam przypadki weekendowe).

Zdarzyło mi się wiele razy, że musiałem tłumaczyć te bankowe zawiłości klientom, którzy dopominali się o wysyłkę, bo przecież już wpłacili, gdy ja tymczasem pieniędzy jeszcze nie widziałem na swoim koncie (zrzutom ekranu i elektronicznym potwierdzeniom przesyłanym przez klientów nie ufam, zbyt łatwo je podrobić).

Rozwiązanie: właśnie BlueCash. To serwis, dzięki któremu przelew dotrze natychmiast, niezależnie od tego w jakich bankach mają konto zlecający i przyjmujący. Zasada działania jest prosta: twórcy BlueCash tak naprawdę posiadają konto we wszystkich obsługiwanych bankach i na siebie biorą opóźnienia księgowania. Przykładowo kupujący ma konto w mBanku, a sprzedawca w Inteligo. Kupujący wpłaca pieniądze do BlueCash informując, że mają dotrzeć one na konkretne konto. BlueCash księguje je na swoim koncie w mBanku (natychmiast), rozpoznaje, że nr odbiorcy to numer konta w Inteligo i z własnego konta w Inteligo wykonuje także natychmiast kolejny przelew. Proste czy skomplikowane? 🙂 Ja to rozumiem.

Całość będzie raczej bezpieczna, bo za BlueCash stoi dość duża firma BlueMedia zajmująca się od lata e-finansami, płatnościami online, premium SMS…

Wada: usługa jest płatna. Na szczęście nie dużo, więc może warto czasem skorzystać.

Wiem, że Aukcjotekę czytają raczej sprzedawcy niż kupujący. zatem sugeruję Wam aby w liście do kupujących wysyłanym po wygraniu w aukcji dodać krótką informację typu „jeśli nie masz konta w tym samym banku co my (bank XYZ), a chcesz przelać pieniądze bez opóźnienia, skorzystaj z usługi BlueCash, a jeszcze dziś zapakujemy Twoją paczkę”. I link do serwisu.

* * *

A ja sam klikalnego linku do BlueCash nie daję specjalnie, bo jestem trochę wkurzony na siebie, że przegapiłem taką okazję 🙂 BlueCash jakiś czas temu płacił za artykuły sponsorowane na swój temat, akurat wtedy o tym nie wiedziałem. 🙂 Ale jak znam życie i skuteczność googla, odpowiedni link zobaczycie w reklamach (wyłączcie tego AdBlocka… ;P )

2 komentarze

Tags:

Porównanie opłat w Allegro.pl i eBay.pl

Opublikowano: 26 stycznia 2008 by Konrad Karpieszuk

OK, czas na chwilę oderwać się od Traviana, bo znów zaczynam zaniedbywać mojego bloga 😉

Kilka dni temu eBay.pl poinformował o dość ryzykownym kroku, jakim jest wprowadzenie od 1 lutego 2008 opłat za sprzedaż w tym serwisie. Do tej pory było możliwość sprzedaży za darmo było dużą zaletą tego serwisu. Z drugiej strony wprowadzenie opłat to zabieg także marketingowy: trafia do nas wyraźny przekaz: „sprzedaż w eBay jest już tak duża, że na pewno ponosząc te niewielkie opłaty wyjdziecie na swoje”. Co więcej wyeliminuje to wiele tzw. aukcji śmieciowych – jeśli nie było opłat, ludzie nie zawsze poważnie podchodzili do sprzedaży w tym serwisie.

Jako, że progi kwot, od których pobierane są opłaty inaczej wyglądają w eBay niż w Allegro, postanowiłem zrobić małe porównanie. Przyjrzałem się najczęstszym wydatkom, jakie będziemy musieli ponieść: za wystawienie, prowizja za sprzedaż oraz opłata za wykupienie opcji dodatkowych. Poniższe zestawienia nie obejmują opłat za aukcje motoryzacyjne.

Opłata za wystawienie
Wartość początkowa Allegro.pl eBay.pl
0,01-1,99 0,15 0
2,00-9,99 0,15 0,05
10,00-24,99 0,25 0,1
25,00-49,99 0,5 0,1
50,00-99,99 1 0,1
100,00-249,99 1 0,2
250,00-500,00 2 0,2
500,00-… 2 0,4

Jak widać eBay.pl wypada w tej kategorii w każdym przypadku lepiej niż Allegro; w niektórych wypadkach jest nawet 10 razy tańszy.

Prowizja od sprzedaży
Prowizja od sprzedaży Allegro.pl eBay.pl*
0,01-50,00 4,00% 2,00%
50,01-1000 2zł + 3% kwoty pow. 50zł 2,00%
1000,01-5000 30,5zł + 1,5% kwoty pow. 1000zł 2,00%
5000-… 90,5zł + 0,5% kwoty pow. 5000zł 2,00%
*) maksymalna prowizja w eBay.pl to 35zł

Jeśli chodzi o prowizję od sprzedaży, także zwycięża tu eBay.

Opcje dodatkowe

Allegro.pl eBay.pl
Dodatkowa opcja Kup teraz 0,05 0
Planowane wystawienie 0,05 brak opcji
Zdjęcie powyżej 50kB 0,1 0
Zdjęcie powyżej 2MB 0,1 brak opcji
Dodatkowe zdjęcie 0,1 0
Galeria Plus brak opcji 0,2
Czas trwania 14 dni 0,2 *
Cena minimalna 1% ceny minimalnej (min 2zł) *
Pogrubienie 2 1
Podświetlenie 6 3
Ramka brak opcji 3
Promowanie specjalne / Wyróżnienie 12 6
Wystawienie aukcji w dwóch kategoriach brak opcji podwojenie opłat
*) brak opcji lub bez opłat

I tu także nie ma żadnych rewelacji: eBay po raz kolejny jest tańszy. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie opcje w Allegro i eBay są tożsame; niektóre z nich nie mają nawet swojego odpowiednika w konkurencyjnym serwisie.

Choć eBay.pl zwyciężył to porównanie należy pamietać o kilku sprawach:

  • Allegro.pl jest w chwili obecnej praktycznie monopolistą na rynku polskim – jeśli z uwagi na niższe opłaty zupełnie przeniesiemy całą sprzedaż do eBay.pl podejrzewam, że możemy odczuć drastyczny spadek przychodów 🙂
  • Jeśli naprawdę liczymy się z ponoszonymi kosztami nie należy zapominać o serwisie Świstak.pl – nie uwzględniłem go w tabeli z jednego powodu: cała kolumna mu poświęcona byłaby wypełniona zerami 🙂 Świstak jest oczywiście nadal serwisem w pełni darmowym.

I na koniec:

Pełny cennik opłat w Allegro.pl i w eBay.pl. Dziękuję za uwagę i zapraszam ponownie 😉

Podziel się swoim zdaniem