Archiwum Tagów | "przestępczość"

Tags: , , ,

Pierwsze żniwo wycieku danych w Wykop.pl?

Opublikowano: 20 września 2009 by Konrad Karpieszuk

I proszę. Serwis vBeta donosi, że komuś „jakoś” udało się dostać do kont 900 osób na Allegro, wystawić w nich fikcyjne aukcje z telefonami komórkowymi i konsolami do gier i wyłudzić w ten sposób od kupujących 140000 złotych.

„Jakoś” wpisałem specjalnie z cudzysłowem, bo idę o zakład, że to pokłosie włamu gimnazjalistów na Wykop.

Jedno mnie zastanawia: czy to, że nie słyszymy o przypadkach „oszukano na Allegro, sprawcy nie ustalono” to efekt tego, że wszystkich oszustów się tak łatwo łapie, czy też takie przypadki Allegro ukrywa? Raczej sądzę, że to pierwsze, bo słyszelibyśmy o relacjach ludzi oszukanych.

policja_akcja2

Jeden komentarz jak do tej pory

Tags: , ,

Finansowo.pl – to nie zawsze działa

Opublikowano: 05 lutego 2009 by Konrad Karpieszuk

W czerwcu ubiegłego roku na bazie swoich skromnych doświadczeń z aukcjami kredytowymi umieściłem wpis „Finansowo.pl – to działa”. Pożyczyłem pieniądze dwóm osobom i udało mi się coś na tym zarobić.

Dziś postanowiłem zobaczyć jak się mają moi pożyczkobiorcy.

Jeden z nich wciąż korzysta z serwisu i wszystkie swoje pożyczki spłaca w terminie. Trochę może zmrozić krew w żyłach fakt, że obecnie ma zobowiązania do spłacenia na kwotę około 5 tysięcy złotych, ale widzę, że wszystko płaci w terminie.

Natomiast gdy zobaczyłem profil drugiej osoby, widzę, że miałem naprawdę sporo szczęścia. Tuż po spłaceniu mi długu innym pożyczkodawcom spłacać przestał i obecnie zalega wierzycielom na sumę około 15 tysięcy złotych!

O ile wiem nie jest to tylko problem Finansowo, bo nierzetelni pożyczkobiorcy zaczęli pojawiać się także w innych serwisach, jednak nie zmienia to faktu, że inwestowanie pieniędzy w tego typu serwisach chyba przestanie się opłacać. Serwisy być może upadną tak samo szybko jak powstały. Ja w każdym bądź razie idę szukać innych okazji do ulokowania moich skromnych oszczędności. A że mamy kryzys, zapewne łatwo nic znaleźć nie będzie 😉

2 komentarze

Tags: , , ,

Aukcje hamulcem dla e-handlu?

Opublikowano: 29 lutego 2008 by Konrad Karpieszuk

Pod takim tytułem pojawił się ciekawy artykuł na temat wpływu aukcji internetowych i towarzyszącej im szarej strefie na konkurencyjność sklepów internetowych. Pod artykułem rozwija się ciekawa dyskusja. Zapraszam do lektury.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Działo się w niedzielę na Allegro

Opublikowano: 17 grudnia 2007 by Konrad Karpieszuk

Wczoraj w serwisie aukcyjnym Allegro miał miejsce jeden z największych w ostatnich dniach przekrętów przy wykorzystaniu około 60 przejętych kont innych allegrowiczów.

Całość została opisana tutaj.

Zdumiewa mnie tylko reakcja administratorów. Zamiast pomóc potencjalnym oszukanym informując głośno o zagrożeniu jakie spotkało, usunęli odpowiedni wątek na swoim forum.

Na szczęście administratorzy chyba nie zdają sobie sprawy jaką materią jest Internet: informacja już rozchodzi się w miejscach nad którymi nie mają kontroli (grupy dyskusyjne, inne serwisy o aukcjach internetowych, wykop.pl….), przez co ich wizerunek na pewno sporo na tym cierpi.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , , , ,

Gazeta.pl donosi o zatrzymaniach sprzedających "na szaro"

Opublikowano: 25 września 2007 by Konrad Karpieszuk

Cały artykuł znajduje się na stronie Gazety Wyborczej, poniżej zamieszczam tylko kilka fragmentów.

Nie tylko Urząd Skarbowy, ale także CBŚ, ABW, CBA i Wywiad Skarbowy Ministerstwa Finansów na szeroką skalę zaczęły ścigać internautów, którzy nie odprowadzają podatków od e-handlu

W Jeleniej Górze Wywiad Skarbowy Ministerstwa Finansów zatrzymał czterech mężczyzn, którzy od połowy 2006 r. sprzedawali na aukcjach internetowych markową odzież i obuwie i nie odprowadzali podatków od tych transakcji.

Anna Szweda, wicedyrektor urzędu kontroli skarbowej we Wrocławiu: – Od początku działalności ci czterej nieuczciwi podatnicy przeprowadzili łącznie prawie 3 tys. transakcji, sprzedali towary warte co najmniej 325 tys. zł. Poza tym, w mieszkaniu jednej z osób znaleźliśmy towary o łącznej wartości 150 tys. zł.

Anna Szweda zapowiada, że nie była to jednostkowa akcja. – Ściganie osób, które handlują w sieci i omijają fiskusa, stało się w 2007 r. jednym z naszych priorytetów. W najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych zatrzymań na terenie całej Polski.

Kto musi płacić podatki od e-handlu

Jeśli sprzedajesz jako osoba prywatna, nieprowadząca działalności gospodarczej towar używany przez ponad sześć miesięcy, nie musisz płacić podatku – ani dochodowego, ani od czynności cywilnoprawnych. Nie masz też wtedy obowiązku doliczania dochodu do rocznego PITa. Jeżeli jednak sprzedajesz rzeczy nowe (posiadane krócej niż 6 miesięcy), musisz zapłacić podatek dochodowy od zysku. Transakcję taką – nawet zrealizowaną ze stratą – trzeba wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Jeżeli sprzedajesz jako firma, to od transakcji zawieranych w internecie musisz odprowadzić wszelkie podatki: PIT lub CIT, VAT i ZUS w takim samym zakresie i na identycznych zasadach jak przy działalności tradycyjnej.

Kupujący też musi odprowadzić podatek! Jeśli kupiłeś w sieci towar za więcej niż 1 tys. zł, to zgodnie z prawem od takiej transakcji musisz odprowadzić 2 proc. podatku. Od 1 stycznia 2007 r. to właśnie na kupującym spoczywa ten obowiązek. Wcześniej ustawa tego nie określała. Podatku od kupna nie musisz zapłacić tylko wtedy, gdy kupujesz towar od firmy płacącej podatek VAT.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Policja zatrzymała oszustów z aukcji internetowych

Opublikowano: 03 września 2007 by Konrad Karpieszuk

Co najmniej pięćdziesiąt osób zostało oszukanych przez oszustów, oferujących sprzedaż na aukcjach internetowych m.in. motocykli i telefonów komórkowych po atrakcyjnych cenach. Chodziło o przedmioty, które w rzeczywistości nie istniały. Policja zatrzymała dwie osoby zamieszane w ten proceder.

Sprawę prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, której tzw. patrol internetowy wpadł na trop działalności oszustów. Pod szyldem firmy, która miała być częścią międzynarodowego holdingu, oferowano przedmioty rzekomo pochodzące z windykacji – poinformował rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński.

Więcej na stronie Wirtualnej Polski

Źródło: wp.pl

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , , ,

Urząd Kontroli Skarbowej faktycznie kontroluje

Opublikowano: 25 kwietnia 2007 by Konrad Karpieszuk

Przed chwilą na grupie alt.pl.allegro pojawił się post jak niżej:

From: "renar"
Witam. Czytając kiedyś informacje o tym że UKS (Urząd Kontroli Skarbowej)
zacznie węszyć i sciagać sprzedających na aukcjach nie sądziłem ze tak
szybko to nastapi. Całe szczęście ze na allegro sprzedaję całkiem legalnie
bo dwa tygodnie temu weszło do firmy dwóch smutnych panów wystawili przed
oczy legitymację i ......... i zaczęli działać. Uprzejmie ich poinformawałem
że ksiegowość prowadzi mi biuro rachunkowe toteż na miejscu dali spokój i
pojechali do księgowego wertowac papiery.
Poniżej link do strony z informacją o kontrolach:

http://www.pb.pl/News.aspx?id=8c03568a-857d-44ee-b476-693408dcfab5

Dzisiaj oznajmiono mi ze wszystko jest w porządku i poprosili o wykaz aukcji
oraz uzywany nick za rok 2005. Dostałem dokładną dyspozycję na której
wynikało co konkretnie chcą Oczywiscie allegro przysłało mi taki wykaz i
podejrzewam że UKS ze swoej strony także poprosi o taki wykaz.

Jeżeli UKS zaczał tak powaznie działać to nie chciałbym być w skórze tych co
nielegalnie sprzedają towar na sieci.

Wydawało mi sie że są to tzw "pokazówki" ale sa to zwyczajne i dokładne
kontrole.

Teraz czekam tylko na wynik koncowy i decyzje ( mam nadzieje ze wszytsko
jest OK, bo staram sie aby tak było)

POZDRAWIAM

Jak widać zatem zapowiadane kontrole to nie tylko straszak, ale faktyczne działania.

Wykop tekst

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Czy będą przekręty z PlayStation 3?

Opublikowano: 23 lutego 2007 by Konrad Karpieszuk

Już wkrótce odbędzie się premiera nowej wersji konsoli do gier Sony PlayStation oznaczonej cyferką 3. To doskonała okazja dla wszelkiego typu oszustów.

W szale zakupów w serwisach aukcyjnych, kupujący chcąc nabyć produkt jak najszybciej, nie będą weryfikować uczciwości aukcji. Wielu nawet nie spojrzy, że właśnie kupuję w weekend w jednodniowej aukcji od osoby, która dopiero co założyła zapewne fikcyjne konto. Wpłaci pieniądze i towaru oczywiście nie otrzyma.

Jak informuje serwis AukcjePL, eBay już się do tego przygotował, wprowadzając specjalne ograniczenia na sprzedaż konsol. Krok bardzo słuszny. Czy polskie serwisy, takie jak Allegro czy Świstak także się na to odważą? Zobaczymy, osobiście mam nadzieję, że tak.

Opis spcjalnych ograniczeń na eBay.

Jeden komentarz jak do tej pory

Tags: , , ,

Łódzki Urząd Skarbowy kontroluje handel w sieci

Opublikowano: 02 lutego 2007 by Konrad Karpieszuk

We wczorajszych Faktach TVN usłyszałem, że łódzki Urząd Skarbowy wziął się za kontrolę handlu w sieci. Pokazano sprzedawcę prowadzącego sklep internetowy, który narzekał, że przez szarą strefę sprzedającą produkty o wiele taniej niż on – zmuszony do płacenia podatków i innych opłat – często nie zarabia tyle, aby wystarczyło na bierzące utrzymanie interesu. Wspomniano także, że wielu sprzedawców aukcyjnych nie odprowadza od handlu podatku wierząc, że taka sprzedaż jest trudna do wykrycia przez fiskus.

Co roku pojawiają się podobne doniesienia o kontrolach skarbowych e-handlu, zawsze o tej samej porze roku. Nic dziwnego: 31 stycznia upływa okres składania zeznań podatkowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą (przyznam się, że sam się zagapiłem i wszystko załatwiałem w ostatnią środę; niestety podatki wywołują u mnie alergię).

Przypominam: jeżeli sprzedajesz w sposób ciągły nawet w niewielkich kwotach według prawa jest działalność gospodarcza, którą należy zarejestrować. Także jeśli sprzedałeś chociaż raz na kwotę wyższą niż 1000 zł musisz odporowadzić podatek (bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej).
Tak więc jeśli sprzedałeś raz swój stary monitor za 300zł – nie musisz nic nigdzie zgłaszać.
Jeśli sprzedałeś go za 1200 zł – musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym.
Jeśli sprzedajesz za choćby za pięć złotych jakiś program (tu ukłon wobec mojej w większości nielegalnej konkurencji w dziale linuksów) i sprzedałeś go więcej niż jedną sztukę bez założenia działaności gospodarczej – przez najbliższe pięć lat spodziewaj się niespodziewanej wizyty panów w kominiarkach z Urządu Kontroli Skarbowej 🙂
Więcej na ten temat w serwisie ehandel.pit.pl

2 komentarze

Tags: ,

Kolejny aukcyjny oszust zatrzymany

Opublikowano: 11 stycznia 2007 by Konrad Karpieszuk

Wrocławska policja zatrzymała 21-letniego oszusta oferującego w jednym z serwisów aukcyjnych sprzedaż wysokiej klasy sprzętu elektronicznego, którego de facto nie posiadał. W jego aukcjach wzięło udział prawie 300 osób wpłacając na konto oszusta łącznie ponad 30 tys. zł.

Zatrzymanie nastąpiło niemal w ostatniej chwili – w momencie wkroczenia policji oszust był już spakowany i posiadał bilet na wylot do Hiszpanii gdzie zamierzał zamieszkać na stałe.

Źródło: Onet.pl

Podziel się swoim zdaniem