Archiwum Tagów | "wysyłanie"

Tags: , ,

Poczta Polska w prima aprilis

Opublikowano: 28 marca 2009 by Konrad Karpieszuk

Do tej pory o ile się nie mylę Poczta Polska podnosiła ceny tylko (a właściwie aż) z początkiem każdego nowego roku. Tym razem chyba pocztowe władze poczuły, że to ostatnia okazja d o zarobienia na monopolu bo na 1 kwietnia przygotowały nam dowcip: kolejną podwyżkę. Co więcej, żeby było wesoło nazwano ją obniżką.

Pojawił się właśnie komunikat, z którego można się dowiedzieć, że najtańsze przesyłki priorytetowe (z których nikt już właściwie nie korzysta – uwierzcie mi, bo spędzałem długie godziny w ogonku na poczcie; gdyby nie e-handel panie w okienku nadawczym zapewne teraz by przysypiały) staniały o 15 groszy (a na przykład taki przekaz pocztowy właśnie drożeje – cytuję – „nieznacznie (bo o 20 groszy)”. Świetna robota PR-owca 😉

Dopiero pod spodem dowiadujemy się, że przy okazji wysyłka paczek drożeje o – tu na szczęście oszczędzono nam drwiny z klienta i napisano na sucho – od 1zł do 3 zł.

I tak oto z podwyżki mamy obniżkę. Do tego kolejną w ciągu roku. Proste, co nie? 😉

Ale za to kartkę pocztową i list priorytetowy o piórkowej wadze (do 50gram) wyślemy taniej o 15 groszy…

3 komentarze

Tags: , , ,

Jak nie płacić podatku VAT za przesyłki pocztowe

Opublikowano: 06 marca 2009 by Konrad Karpieszuk

To chyba mój pierwszy artykuł na tym blogu na zamówienie 🙂 Zamówienie padło w komentarzach pod wpisem Książka nadawacza – jeszcze raz, obiecano mi wynagrodzenie za artykuł 😉 więc pogrzebałem i znalazłem.

Jeden z czytelników zapytał mnie czy jest możliwe nienaliczanie podatku VAT za przesyłki. Obecna sytuacja jest bowiem dość chora: Poczta Polska z podatku tego jest zwolniona, jednak przedsiębiorcy wysyłając coś klientom (np na Allegro) podatek muszą naliczyć. Czyli przykładowo kupują znaczek za 10 złotych z cenę którego wliczony jest VAT równy 0%, naklejają na przesyłkę i – jako, że kupili go za pieniądze przesłane im przez klienta, a więc ich przychód – muszą odprowadzić do urzędu skarbowego podatek w wysokości 22%. Czyli de facto za wysyłkę płacą 12,20zł. Chore, ale w końcu to Polska.

(Tu przy okazji pojawia się problem oburzonych kupujących, podejrzewających wielokrotnie sprzedawców o nieuczciwe naliczanie kosztów wysyłki. „Dlaczego żądasz ode mnie 12,20zł za wysyłkę, skoro nakleiłeś na niej znaczki za 10 złotych?” – pytają. Właśnie dlatego.

Okazuje się jednak, że podatku wcale naliczać nie trzeba. Wystarczy, że wysyłając przesyłkę zjawimy się na poczcie jako pełnomocnicy odbiorcy. Pisał o tym już dość dawno serwis PIT.pl podając jako podstawę pismo Ministra Finansów interpretujące zapytanie jednego ze sprzedawców aukcyjnych.

Jak to zrobić po kolei?

 1. Wyślij do Izby Skarbowej pod którą podlegasz (a pod którą podlegasz i jej adres dowiesz się w Twoim urzędzie skarbowym) prośbę o interpretację przepisów, czy działając jako pełnomocnik odbiorcy i przyjmując od niego pieniądze na wysyłkę towaru (konieczną do zrealizowania transakcji) musisz odprowadzić podatek VAT. W zapytaniu możesz zamieścić swoją interpretację przepisów i możesz (a nawet koniecznie zrób to) wskaż, że interpretacja taka już była wydana.
  Po co musisz to zrobić, skoro interpretacja już istnieje? Interpretacja jest, ale jest to interpretacja indywidualna, dotyczy więc tylko osoby pytającej. Jeśli tego nie zrobisz i będziesz mieć kontrolę skarbową, kontrolujący nie ma obowiązku wzięcia jej pod uwagę. Warto zatem więc się zabezpieczyć.
  Uwaga: wystąpienie o taką interpretację o ile wiem kosztuje nieco ponad 100 złotych (Państwo ustanawia pokrętne przepisy, a za wyjaśnienie nam ich każe sobie płacić…), no ale lepiej wydać te pieniądze traktując je jako inwestycję na przyszłość.
 2. Gdy już otrzymasz pozytywną odpowiedź, zamieść w opisie aukcji i w liście wysyłanym do kupującego informację o tym, że kupujący biorąc udział w aukcji internetowej równocześnie udziela sprzedającemu pełnomocnictwa przy wysyłaniu przesyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej. Możesz wyjaśnić co taki zapis oznacza i dodać, że oczywiście kupujący może nie udzielić ci takiego pełnomocnictwa, ale w takim wypadku do kosztów wysyłki zostanie doliczony podatek VAT.
 3. Nie zawyżaj kosztu wysyłki! Pieniądze jakie otrzymasz od kupującego na wysłanie towaru muszą być rzeczywistą kwotą, równą tej, jaką wydasz na poczcie. Jeśli liczysz sobie dodatkowe opłaty za pakowanie, wlicz je w cenę towaru lu uwzględnij jako trzecią pozycję na fakturze (a właściwie drugą, bo w takim wypadku samych kosztów wysyłki na fakturze już wykazywać nie musisz).
 4. Wysyłając w książce nadawczej lub na karteczkach nadawczych w pole Nadawca wpisz (zakładając, że nazywasz się Krzysztof Kononowicz, a kupujący Zbigniew Ziobro) „Krzysztof Kononowicz, pełnomocnik Zbigniewa Ziobro” 😉

I tyle. Trochę trzeba się napracować, ale oszczędność na podatku VAT na pewno warta jest tego wysiłku. Pobij konkurencję niższymi niż oni kosztami wysyłki. Zwłaszcza teraz, gdy Allegro wyraźnie kupującym pokazuje tą wartość już na liście przedmiotów, a nie dopiero w opisie aukcji.

Uwaga, disklejmer: Zanim ślepo zrobisz to co wyżej opisałem, przynajmniej obejrzyj komentarze pod tym wpisem lub przedyskutuj to z Twoim księgowym. Być może w komentarzach ktoś coś dopowie, lub mnie poprawi. Prawda jest bowiem taka, że moje relacje z US są co najmniej nie najlepsze – aktywną działalność na Allegro zakończyłem właśnie z powodu kary nałożonej na mnie przez US za właśnie nie płacenie podatku VAT (a to z kolei było powodem uwierzenia w przeczytaną przeze mnie w internecie przez podobnego dyletanta jak ja informację, że w mojej sytuacji podatku VAT płacić jeszcze nie muszę). 🙂
Mój artykuł trafił też na Wyhacz.pl. Zobacz tam komentarze czytelników, bo jest sporo interesujących wskazówek. Na przykład ktoś informuje, że istnieje opłata za pełnomocnictwo.

6 komentarzy

Tags: ,

Ankieta korzystania z Poczty Polskiej

Opublikowano: 05 marca 2009 by Konrad Karpieszuk

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi w internecie ankietę odnośnie zadowolenia klientów z usług Poczty Polskiej. Myślę, że to dobry moment na wylanie swoich żalów (lub wyrażenie opinii pozytywnej).

Ankieta znajduje się pod tym adresem.

Źródło: alt.pl.allegro

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , ,

Książka nadawcza – jeszcze raz

Opublikowano: 01 marca 2009 by Konrad Karpieszuk

Koljeny post z cyklu „Jeszcze raz” 🙂 Przeglądałem statystyki mojego bloga i zobaczyłem, że naprawdę niezłe tłumy trafiają do mnie na hasło Książka nadawcza. Heh, jestem na pierwszym miejscu 🙂

Tyle, że przygotowana przeze mnie książka nadawcza do wydrukowania od kilku miesięcy z powodu wyłączenia serwera była tak naprawdę niedostępna. Wrzuciłem więc plik jeszcze raz, i podlinkowałem pod tamten artykulik.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz pobrać książkę nadawczą.

Przy okazji zrobiłem mały test. W pobieranym pliku dołączyłem informację, że udostępniam go za darmo, ale jeśli ktoś chciałby się odwdzięczyć, zamieściłem numer konta. Zobaczymy, czy na oferowaniu czegoś za darmo można coś zarobić. 🙂

Test robię nieprzypadkowo. Piszę właśnie bowiem różnego typu poradniki odnośnie aukcji internetowych, które udostępnię na tym blogu. Mam zamiar udostępniać je za niewielką opłatą, ale jeśli test wyjdzie pomyślnie, poważnie się zastanowię nad tym, czy i poradników nie udostępnić w ten sam sposób: za darmo z opcjonalną płatnością. Co Wy na to?

13 komentarzy

Tags: , , , , ,

Rewolucja w usługach InPost – Śledzimy każdy list

Opublikowano: 13 grudnia 2007 by Konrad Karpieszuk

InPost – pierwszy niezależny operator pocztowy o zasięgu ogólnokrajowym – w ramach przyjętej strategii związanej z usprawnianiem i unowocześnianiem procesów logistycznych, uruchomił rewolucyjny na polskim rynku pocztowym system śledzenia przesyłek. Jest to pierwsza w Polsce usługa pozwalająca kontrolować on-line – za pośrednictwem strony www.inpost.pl – proces doręczania listów. Usługa dostępna jest dla klientów biznesowych i indywidualnych. Nowatorski system jest niezwykle dogodny szczególnie dla osób korzystających z usług e-commerce.

Nowoczesny system IT, wykorzystywany do nadzorowania procesów logistycznych i operacyjnych, został częściowo sfinansowany ze środków pozyskanych z publicznej emisji akcji spółki Integer.pl, do której należy InPost (1,5 mln zł). Pozostałe koszty związane z uruchomieniem modułu informującego o statusie przesyłanej korespondencji, spółka pokryła ze środków własnych.

Uruchomieniu nowej usługi śledzenia listów towarzyszy szeroko zakrojona kampania reklamowa na portalu Interia. Charakterystyczne dla InPost żółte billboardy i toplayer’y przedstawiające firmowy gadżet – strusia tropiącego korespondencję – będą od 12 grudnia 2007 roku informowały o nowatorskiej usłudze oferowanej przez InPost.

„Niespotykana dotąd na polskim rynku pocztowym usługa – wprowadzona wyłącznie przez InPost – zrewolucjonizuje sektor przesyłek listowych. Jeszcze żadna z firm pocztowych nie wykorzystała rozwiązania technicznego umożliwiającego nadawcom i adresatom sprawdzania na jakim etapie doręczania jest ich korespondencja. Dzięki temu w InPost w cenie listu rejestrowanego otrzymuje się usługę dodaną oferowaną dotychczas wyłącznie w przypadku przesyłek kurierskich” – mówi Rafał Brzoska, Prezes Zarządu Spółki.

Informacja pochodzi ze strony inPost.pl – zobacz pełny komunikat prasowy

4 komentarze

Tags: , , , ,

Nareszcie cena z dostawą!

Opublikowano: 10 grudnia 2007 by Konrad Karpieszuk

Od dzisiaj Allegro wprowadziło wypraszane od lat udogodnienie jakim jest wyświetlanie na liście przedmiotów nie tylko ceny za przedmiot, ale i całkowitego kosztu jaki poniesiemy uwzględniając koszt przesyłki!

Dlaczego to dobra wiadomość? Osoby często coś kupujące w tym serwisie na pewno wiele razy irytowały się gdy na liście wyników wyszukiwania klikały w przedmiot najtańszy, a po wejściu w opis aukcji okazywało się, że koszt przesyłki jest tak zawyżony, że de facto oferta ta była jedną z najdroższych.

Osobiście zawsze jako sprzedawca podchodziłem do aukcji jak najrzetelniej: koszt przedmiotu był realnym jego kosztem, a kosztów wysyłki nie zawyżałem. W efekcie, choć klienci chwalili moje usługi, miałem ich zdecydowanie mniej niż inni sprzedawcy, którzy choć uwzględniając całość kosztów ponoszonych przez klientów byli ode mnie droźsi, przez to małe oszustwo naciągaali dużą liczbę nieświadomych kupujących.

W chwili obecnej nie sprzedaję na Allegro. Ale pworadzenie przez ten serwis „sklepów” gdzie możnaa upchnąć tzw długi ogon (produkty ciężko się sprzedające) oraz przywrócenie uczciwych zasad pomiędzy sprzedawacami oznacza dla mnie, że chyba warto znów wrócić do interesu! Może już w styczniu? 🙂

Oficjalny komunikat na Allegro

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

24 września kolejny strajk na Poczcie Polskiej?

Opublikowano: 12 września 2007 by Konrad Karpieszuk

Cytat z Gazety Wyborczej:

– 24 września może dojść do paraliżu poczty – dowiedzieli się dziennikarze Gazety Wyborczej. Na czwartek zaplanowano rozmowy ostatniej szansy między związkowcami, a dyrekcją generalną Poczty Polskiej. – Jeśli nie otrzymamy zapewnienia o podwyżkach rozpoczniemy strajk i tym razem obejmie on całą Polskę, a nie pojedyncze miasta – zapowiada Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” pracowników Poczty Polskiej

Więcej na stronach Gazety.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , ,

Jak zautomatyzować obsługę po sprzedaży?

Opublikowano: 10 czerwca 2007 by Konrad Karpieszuk

Nie pierwszy już raz napiszę, że w aspektach praktycznych sprzedaż na Allegro jest daleka od doskonałości (na szczęście dochody potrafią nasz nadmiar pracy zrekompensować). Dlatego też będę starł się pokazywać sposoby na przyspieszenie obsługi klienta.

Tym razem coś nie z mojej praktyki. Na bardzo dobrym blogu Ecommerce znalazłem wyczerpujący opis jak poradziła sobie z tym firma Balta. Zachęcam do lektury, zwłaszcza te osioby, które poza sprzedażą na aukcjach prowadzą sklep internetowy.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , ,

Dni wolne a sprzedaż na aukcjach

Opublikowano: 09 maja 2007 by Konrad Karpieszuk

Wszyscy już chyba wróciliśmy z wyjątkowo długiego w tym roku weekendu majowego – ja sam te kilka dni spędziłem w Beskidzie Żywieckim, gdzie w końcu odpocząłem od pracy. Jak jednak pogodzić konieczność zrobienia sobie urlopu z ciągle trwającymi aukcjami? Wielu z nas sprzedaje mając jednoosobową działalność gospodarczą i gdy tylko robimy sobie przerwę, całość potrafi się zawalić. Przygotowałem kilka rad.

Rada podstawowa: dni wolne bierzmy wtedy, kiedy większość Polaków. Długie weekendy, okresy świąt czy przerwa wakacyjna będą do tego nadawały się doskonale. Po pierwsze jest to okres martwego handlu (w większości z branż) więc ewentualne straty będą mniejsze niż gdybyśmy skorzystali z urlopu w innym okresie. Po drugie możemy liczyć na nieco wyrozumiałości ze strony klientów, którzy akurat wtedy postanowili coś u nas kupić.

Nie warto zamykać trwających aukcji. Raz, że ponowne wystawienie może być uciążliwe, a nawet jeśli jakoś sobie byśmy z tym poradzili, zamknięcie aukcji to 100% gwarancja braku przychodów 🙂

Do trwających aukcji możemy dodać dopisek, że w konkretnych dniach jesteśmy na urlopie i podać nowy termin wysyłek dla zakupów dokonanych w czasie przerwy. Robi się to łatwo (w Allegro Moje Allegro > Aukcje > Sprzedaję > Pokaż wszystko na jednej stronie, zaznaczamy wszystkie aukcje i klikamy na dole Dodaj wspólny tekst do opisów; w Świstaku Mój Świstak > Sprzedaję i na dole przycisk Rozszerz opis wielu lub lepiej Edytuj stopkę), ale uwaga: ciężko go potem usunąć z Allegro (tu ujawnia się przewaga funkcjonalna Świstaka).

Do listu wysyłanego kupującym po zakupie oraz do autorespondera poczty email (jeśli jest dostępny, tu polecam kolejny raz Gmail) dodajmy informację, że jesteśmy na urlopie i poprośmy o wyrozumiałość. Zaznaczmy także możliwość wycofania się kupującego z zakupu bez ponoszenia konsekwencji – powinniśmy zrozumieć, że kupującemu może zależeć na czasie więc lepiej jeśli się wycofa i kupi u kogoś innego niż straci o nas dobre zdanie i postawi komentarz negatywny.

Sam ponadto kupującym, którzy kupią w czasie mojego urlopu i w tym samym czasie dotrze ich wpłata wysyłam drobny upominek – warto się zawczasu zaopatrzyć miłe tanie gadżety; często dobre hurtownie same bez opłat nam je dostarczą jeśli złożymy duże zamówienie na towar.

Efekt? W moim przypadku rewelacyjny – ani razu nie dostałem komentarza negatywnego z powodu urlopu, chyba nigdy też żaden kupujący z zakupu się nie wycofał.

Wykop tekst

2 komentarze

Tags:

Buydiving.com – nie płać kosztów wysyłki na Allegro

Opublikowano: 12 lutego 2007 by Konrad Karpieszuk

W sieci pojawił się nowy serwis: Buydiving.com. Niestety niewiele można się o nim dowiedzieć z niego samego poza tym, że zwraca on koszty wysyłki kupującym na Allegro.

Całość przebiega następująco:

 1. Znajdujemy interesującą nas aukcję na Allegro
 2. W Buydiving.com podajemy numer aukcji i ile sztuk chcemy kupić
 3. Kupujemy w Allegro
 4. Buydiving zwraca (nie zawsze) koszty wysyłki na nasze konto

Niestety jeśli nasuwa się Wam pytanie (jak i mi) jak to działa / kto na tym zarabia / po co, odpowiedzi zapewne nie znajdziecie. Nie dowiecie się też jaką metodą wybierani są kupujący, którzy otrzymają zwrot kosztów (nie jest to raczej metoda losowa, o czym można przekonać się po przeczytaniu informacji o programie partnerskim dla sprzedających).

Po co? Nie wiem, ale mam przypuszczenia. Na pewno serwis chce przyciągnąć do siebie użytkowników Allegro, a potem, gdy zdobędzie ich odpowiednio dużo:

 • Sam przekształci się w serwis aukcyjny,
 • …lub wprowadzi opłaty dla sprzedawców, którzy chcieliby udostępnić możliwość tego typu sponsorowania kosztów wysyłki
 • …przekształci się w serwis oferujący dodatkowe narzędzia dla Allegrowiczów (jak Kokarda) lub inny serwis okołoaukcyjny (np snajper)
 • …wszystko powyższe, a może nawet coś więcej 🙂

A Wy jak sądzicie? Zapraszam do wypisywania swoich typów w komentarzach.

Jeden komentarz jak do tej pory