Archiwum | ebay

Tags: ,

eBay ściąga od Allegro?

Opublikowano: 28 października 2009 przez: Konrad Karpieszuk

No proszę 🙂 Chodzi o najnowszą wyszukiwarkę.

Od jakiegoś czasu na Allegro możemy testować nową wyszukiwarkę, pokazującą od razu na liście wyszukiwania krótki wypis z treści opisu aukcji i powiększone zdjęcie przedmiotu. Wygląda to tak:

allegro-szuk

Okazuje się, że za oceanem pomysł na nową wyszukiwarkę Allegro tak bardzo się spodobał, że… został skopiowany przez eBay! Od kilku dni na liście wyników wyszukiwania mamy podobny widok jak w naszym rodzimym serwisie aukcyjnym:

ebay-szuk

Fajnie, że choć raz to nie my, Polacy coś kopiujemy z USA. Ale muszę przyznać, że okienko eBay jest bardziej przyjazne niż okienko na Allegro, nie uważacie?

3 komentarze

Tags: ,

Notanio.pl – szukaj w wielu serwisach jednocześnie

Opublikowano: 01 października 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Serwis Notanio.pl to nowe, bo działające od miesiąca, narzędzie pozwalające szybciej, łatwiej i co najważniejsze efektywniej niż dotychczas znaleźć najlepszą w skali całego polskiego internetu ofertę na wybrany produkt. Pomysł polega na przeszukaniu wszystkich liczących się serwisów aukcyjnych oraz porównywarek cen a następnie zaprezentowaniu ofert w sposób, który umożliwia szybką orientację i oczywiście wybór oferty najatrakcyjniejszej. W chwili obecnej przeszukiwanych jest 8 źródeł (Allegro, eBay, Skąpiec, Nokaut, Tortura cen, Świstak, Radar, Okazje.info) ale narzędzie jest w ciągłym rozwoju i lista ta będzie sukcesywnie rozszerzana. Oprócz dodawania kolejnych serwisów platforma jest także ciągle udoskonalana pod kątem trafności zwracanych wyników.

Serwis powstaje z myślą o dwóch grupach użytkowników. Pierwsza to osoby, które zdecydowane są na kupno konkretnej rzeczy, np. określonego modelu telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego. Słowo „konkretnej” ma tutaj zasadnicze znaczenie – nie ma tu bowiem szczegółowego drzewa kategorii i zaawansowanych filtrów. Nie ma też zdjęć, opisów, opinii, ocen ani komentarzy – priorytetem jest bowiem prostota oraz maksymalnie skrócony i zwarty sposób prezentacji ofert umożliwiający jak najszybsze ich skonfrontowanie. W praktyce oznacza to, że notanio dobrze sprawdzi się dla haseł takich jak „nokia e55” lub „sony ericsson k770i” – hasła te bowiem w jednoznaczny sposób identyfikują przedmioty, których dotyczą. Próba użycia haseł takich jak „kapelusz damski” lub „nokia z mp3” może jednak użytkowników rozczarować.

Druga grupa użytkowników, dla których notanio powinno okazać się użyteczne to osoby, które szukają rzeczy trudno dostępnych. W tym przypadku korzyść jest dość oczywista – przeszukanie wielu serwisów wydatnie zwiększa szansę na powodzenie poszukiwań.

notanio

* * *

Powyższy tekst jest informacją prasową nnadesłaną przez notanio.pl. Ale wyszukiwarka już mi się podoba, więc i osobiście jak naajbardziej polecam 🙂

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , ,

Znani projektanci na eBay

Opublikowano: 16 września 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Ciekawy ruch wykonało amerykańskie eBay. Do sprzedaży w tym serwisie postanowiono zaprosić znanych projektantów mody. Pierwszym z nich jest Narciso Rodriguez. Gość jest ponoć bardzo dobrym designerem, ja niestety się nie znam 😉 Sama pierwsza dama USA u niego się ubiera.

imgBodyMainNajnowsza kolekcja Rodrigueza dostępna będzie tylko za pośrednictwem eBay. Czy to dobry pomysł na promowanie serwisu (i promowanie samego projektanta)?

Więcej informacji w oryginalnej notatce na eBay.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , ,

Super Sprzedawcy mogą sobie pogadać

Opublikowano: 04 września 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Allegro uruchomiło nowy sposób kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu a jego obsługą. Już nie tylko można do nich napisać, ale także porozmawiać w czasie rzeczywistym. Niestety nie dla wszystkich dostępne jest to udogodnienie.

Usługa nazywa się LiveChat i dostępna jest tylko dla Super Sprzedawców. Za jej pośrednictwem z pracownikami działu obsługi klienta Allegro można porozmawiać dokładnie tak samo jak np. za pomocą Gadu Gadu. Dodatkowo tak prowadzoną konwersację można zapisywać czy zdecydować się na dokończenie jej za pośrednictwem emaila.

Usługę obsługuje firma LIVECHAT Software należąca podobnie jak Allegro do koncernu Naspers. A jeszcze kilka dni temu zastanawiałem się czy Allegro podobnie jak eBay będzie pozbywało się swoich udziałów w technologiach Instant Messaging 🙂

Źródło informacji i obrazka: vBeta.pl

livechat

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Nowa usługa dla Was! Katalog Aukcji Czytelników

Opublikowano: 03 września 2009 przez: Konrad Karpieszuk

I oto przyszedł dzień, w którym na Aukcjotece rusza pierwsza usługa skierowana do naszych czytelników! 🙂 Powstał właśnie pierwszy w Polsce katalog wszystkich aukcyjnych sprzedawców!

Katalog znajduje się pod tym adresem i zawsze będzie widoczny na górnym pasku na naszej stronie. Obecność w katalogu jest wieczna! Nie mam zamiaru usuwać nigdy raz zamieszczonych tam wpisów.

Zatem nie ważne czy handlujesz na Allegro, czy na Świstaku, eBayu czy innym serwisie aukcyjnym! Nie ważne czy chcesz tam zamieścić odnośnik do swojej strony O mnie, do swojej strony z komentarzami czy też do pojedynczej aukcji. Rób co chcesz, oby tylko reklamowało to w jakiś sposób Twoją działalność wokół aukcyjną. Dodaj link, napisz krótki opis i korzystaj z nowych odwiedzin!

Dodaj swoją ofertę! Gwarancja wieczystej obecności w katalogu!

I na dobry start od razu promocja! Obecność w katalogu jest płatna (jednorazowo, ale jakby nie było płatna), jednak jeśli czytasz ten wpis od razu po jego zamieszczeniu, to jestem szczęściarzem 🙂 Trwa właśnie promocja krocząca: co dwa dni będę podnosił cenę za obecność w katalogu o 1 PLN. Zaczynamy od złotówki, więc nie zmarnuj tej szansy i już dziś dodaj się ze swoją oferta!

* * *

Jak zapewne część z Was zauważy, całość działa na dwóch pluginach do WordPressa, z czego jeden jest mojego autorstwa. Już niedługo umieszczę gdzieś w sieci informację jak krok po kroku stworzyć taki katalog u siebie.

Podziel się swoim zdaniem

Tags:

Skype nie należy już do eBay

Opublikowano: 01 września 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Jeszcze kilka miesięcy temu eBay mówił, że ma dziesiątki pomysłów na Skype. Dziś ogłosił, że go się pozbywa.

skypeCo więcej zdecydował się go sprzedać ze stratą. Cena jaką udało się uzyskać to 1,9 miliarda dolarów. Dużo, ale jednak o prawie 600 milionów mniej niż eBay Inc. wydał kupując ten system telefonii internetowej.

Co jest powodem sprzedaży? Oficjalnie eBay zdecydował się na pozbycie tej inwestycji gdyż nie do końca pasowała ona do ich profilu. Nieoficjalnie menedżerowie nie są zadowoleni z wyników finansowych Skype’a. Co prawda liczba użytkowników rośnie (około 405 milionów w 2008 roku), ale najczęściej korzystają oni z bezpłatnych usług.

Nie zmienia to jednak faktu, że Skype poprzedni rok zakończył z sukcesem. Przychód za 2008 rok wzrósł o 44% względem roku poprzedniego i wyniósł 551 milionów dolarów.

* * *

Przypominam, że i na naszym podwórku zarówno Allegro jak i Gadu Gadu należą do tego samego właściciela. Czy tu też szykuje się sprzedaż?

Jeden komentarz jak do tej pory

Tags: ,

KTO PIERWSZY TEN LEPSZY? – SERWISY AUKCYJNE

Opublikowano: 21 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Fotografia autorstwa the justified sinner / flickr.com

“Kto pierwszy ten lepszy!” – to hasło towarzyszy nam od dzieciństwa, kiedy to ścigaliśmy się na podwórku z kolegami. Ta zasada sprawdza się również w dalszym życiu – w sporcie, w nauce, ale również w biznesie. Czy tak samo jest z serwisami internetowymi? Czy zawsze wygrywa ten, kto jako pierwszy wpadnie na pomysł? Postanowiłem przyjrzeć się sieci w Polsce. Na pierwszy ogień idą portale aukcyjne.

ALLEGRO – NIEKWESTIONOWANY LIDER

Od czasu do czasu zaglądam do serwisu Aukcjostat, który pozwala obserwować ilość aukcji w poszczególnych portalach aukcyjnych. Nie będzie niespodzianką, jeśli napiszę, że 80-90% wszystkich aukcji w polskich serwisach to właśnie aukcje na Allegro. Co warto zaznaczyć, rynek wciąż się powiększa, a Allegro cały czas kontroluje go w takim samym stopniu – dla wielu handlowców portal stał się podstawowym źródłem zarobków. W ciągu roku ilość aukcji zwiększyła się tam z 4,5 do 7,5 miliona! W dodatku Allegro to już nie tylko jeden portal – oprócz samego allegro.pl są jego zagraniczne wersje, a także dużo innych serwisów, spośród których warto wymienić chociażby Ceneo. Allegro to pierwszy portal aukcyjny w Polsce. Dotąd nigdy nie oddał pozycji lidera i nie zanosi się na to, żeby miało to kiedykolwiek stać. Szczególnie po tym, jak niewypałem okazał się…

EBAY POLAND – GIGANT NA GLINIANYCH NOGACH

To miał być prawdziwy hit – światowa potęga serwisów aukcyjnych w Polsce! Jednak rzeczywistość okazała się okrutna – większość z nas nawet jeśli usłyszała o wejściu eBay’a na nasz rynek – to i tak była zbyt przyzwyczajona do Allegro. Początkowo serwis uszczknął sobie jakiś nieduży kawałek tortu – znajdowało się w nim ok 5% wszystkich aukcji internetowych w Polsce. Popularność jednak nie rosła, konkurencja okazała się być zbyt silna, eBay pomimo tego, że nie pobierał opłat za wystawianie przedmiotów – stał w miejscu. Półtora roku temu zdecydowano o rozpoczęciu pobierania opłat – jak zgubnym w skutkach okazał się ten krok, można zobaczyć na poniższym wykresie :

Co dalej z eBayem? W październiku zamknięto polski oddział, serwis nadal działa, lecz nie rokuje żadnych nadziei na poprawę swojej sytuacji. Chyba jedynym atutem portalu jest możliwość kupna towaru z zagranicy. Brakuje jednak sprzedawców wystawiających towary. Ci wolą zostać przy starym, dobrym Allegro, bądź też…

ŚWISTAK – DRUGI GRACZ NA RYNKU

Świstak to portal należący do grupy Fotka (tak, ci od Fotka.pl, ale nie tylko ;)). Wg statystyk Aukcjostatu jest to drugi co do ilości aukcji serwis w Polsce i taka sytuacja trwa od długiego czasu. Świstak dał się jedynie na moment wyprzedzić eBayowi, jednak szybko powrócił na swoją pozycję – czyli tuż za Allegro. Co wyróżnia Świstaka spośród wymienionych wcześniej serwisów aukcyjnych? Po pierwsze jest całkowicie darmowy (choć twórcy zaznaczają, że kiedyś się to zmieni, ale jak widać na razie jeszcze się nie zmieniło). Po drugie – sposób zawierania transakcji. Jakiś czas temu ze Świstaka wycofano możliwość wystawiania przedmiotów na licytację, pozostawiono tylko opcję zakupu, lub też, zaproponowania sprzedawcy kwoty, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za towar, ten zaś może się zgodzić lub nie. Czy taki sposób to dobry pomysł? Ciężko mi ocenić, na pewno jednak jego wprowadzenie świadczy o tym, że twórcy Świstaka dbają o niego i będą dalej go rozwijać. Poza wyżej wymienionymi, w serwisie mogą zaskoczyć avatary użytkowników czy też nietypowy wygląd list przedmiotów (tutaj akurat preferuję ten z Allegro, ale o gustach…). Osobiście życzę Świstakowi jak najlepiej, postanowiłem samemu założyć tam konto i zaglądać tam przy okazji poszukiwań jakiegoś towaru, a może kiedyś uda się nawet coś sprzedać…

CZY TO KONIEC?

Niezupełnie! Aukcjostat podaje jeszcze kilka innych serwisów, które postaram się tu opisać w kilku słowach :

Subasta – portal nr. 3 pod względem ilości aukcji. Co jednak odrzuca przy pierwszym z nim spotkaniu to żywcem przepisane z Allegro kategorie (choć z drugiej strony użytkownicy Allegro mogą łatwiej się orientować w serwisie) a także ascetyczny wręcz design. Na plus za to brak jakichkolwiek opłat – oby na zawsze…

Kiermasz – bardzo nietypowy serwis. Jego design, a przede wszystkim logo, odstrasza, a mimo to jest tam kilkadziesiąt tysięcy aukcji. Większość z nich stanowią stare monety czy banknoty – tak więc Kiermasz to po prostu raj dla kolekcjonerów!

Sprzedam – portal z ogromną ilością kategorii i podkategorii, a niewielką liczbą przedmiotów (choć 60 tys. aukcji to znowu nie tak mało). Raczej nic specjalnego – poza tym, że są opłaty za wystawianie przedmiotów. Co prawda 1 grosz to nic strasznego, ale wiadomo jak to może wyglądać w przyszłości…

Go Sale – serwis w wersji beta (choć wg Aukcjostatu działa już 18 miesięcy!), na razie za darmo, na razie raczej pusto. I to logo – czy ta czcionka czegoś wam nie przypomina? Go Sale to za to jedyny serwis, w którym do nawigacji wykorzystana jest techonologia Flash.

PODSUMOWANIE

Allegro i tylko Allegro – można by rzec. Jednak sam fakt istnienia innych portali aukcyjnych cieszy, bo i tam można znaleźć ciekawe przedmioty, a w większości z nich handlowcy mogą bez obaw wystawiać towar – w końcu za to nie płacą. Na razie jednak żaden z tych serwisów nie zapewni im tylu potencjalnych klientów co pierwszy polski portal aukcyjny. A zatem – tym razem okazało się, że “kto pierwszy – ten lepszy”


Autorem powyższego wpisu jest Grzegorz Witek. Tekst pierwotnie ukazał się na blogu autora. Przedruk w Aukcjotece za zgodą autora.

Podziel się swoim zdaniem

Kupując w sieci, szukamy głównie na aukcjach

Opublikowano: 18 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Kilka dni temu firma Gemius SA opublikowała raport na pod tytułem „E-commerce 2009”. A w nim dość ważną dla nas informację.

Co prawda raport (a przynajmniej opublikowana jego część) jest krótki i dowiemy się z niego jedynie kilka informacji – między innymi to, że od poprzedniego roku nie przybyło osób kupujących w internecie – ale co dla nas istotne, zmienił się dość znacznie sposób, w jaki internauci szukają w sieci przedmiotu jaki ich interesował.

Jeszcze rok temu, jeśli chcieliśmy coś kupić i wiedzieliśmy co to ma być, zaczynaliśmy od tradycyjnych wyszukiwarek. Tak robiło aż 44% kupujących.

Na drugim miejscu było bezpośrednie szukanie przedmiotu w serwisach aukcyjnych, robiło tak aż 34% osób. W tym roku serwisy aukcyjne wskoczyły na pierwsze miejsce.

„W jaki sposób najczęściej rozpoczynasz poszukiwania produktów, które chcesz kupić w internecie?”

„W jaki sposób najczęściej rozpoczynasz poszukiwania produktów, które chcesz kupić w internecie?”

Co prawda wzrost procentowy jest niewielki (tylko o dwa punkty) i awans dostał się nam dzięki spadkowi zainteresowania tradycyjnymi wyszukiwarkami, ale wniosek widać wyraźny: jeśli chcesz czymś w sieci handlować, zacznij od aukcji internetowych. Inne formy sprzedaży i promocji niestety albo stety powoli stają się „ogonem”.

Z drugiej strony, być może to tylko chwilowy awans i za rok wszystko będzie po staremu? Bo czy to możliwe, że marka Allegro jest już bardziej kojarzona z e-commerce niż google, czy sklepy internetowe? Co Wy o tym sądzicie?

[źródło: Ranking.pl, wykres pochodzi z biuletynu Gemiusa]

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

Paypal też dostrzega nieletnich

Opublikowano: 13 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Nie tylko Allegro postanowiło zwiększyć sobie obroty dopuszczając do swoich usług osoby poniżej 18. roku życia. Także amerykański eBay (właściciel Paypala) poszerza sobie w podobny sposób rynek.

Już niedługo bo 24. sierpnia w amerykańskim Paypalu będzie możliwość zakładania sobie kont przez osoby nawet w wieku 8 lat. Dokładniej to ich rodzice będą otwierać sobie subkonta z przeznaczeniem dla dzieci, tak aby mogli tam przelewać kieszonkowe, zamiast wypłacać im je w gotówce. Konto takie będzie nazywać się Paypal Student.

paypalstudent

Czy pomysł się sprawdzi, nie wiadomo. Ja bym chciał jednak tu zwrócić uwagę na sposób w jaki to rozwiązano. Allegro jest krytykowane za swój ruch, podważa się legalność transakcji zawieranych z takich kont, gdyż nieletni na założenie konta muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna. Tutaj zgoda jest jedynie domniemana: Allegro uważa, że skoro nieletni konto zakłada, to zgodę ma.

A czy nie można tego było zrobić tak jak na Paypalu? To rodzic otwierałby swojemu dziecku konto i nie byłoby prawnego problemu. Co więcej przy takim rozwiązaniu można by dodatkowo dopisać do serwisu funkcjonalności pozwalające sprawować rodzicowi kontrolę nad kontem swojej pociechy.

Być może kiedyś zostanie to zmodyfikowane w ten sposób.

Podziel się swoim zdaniem

Tags: , , ,

Za trzy dni koniec aukcji!

Opublikowano: 11 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

Tak jak i poprzednio, szybkie przypomnienie o aukcji (btw. cały czas znajduje się ona w panelu po prawej stronie). Kliknij tutaj aby przejść do aukcji.

Porównując cenę, jaka była w tym samym momencie w poprzedniej aukcji, teraz jest nieco taniej. To zła wiadomość dla mnie, ale bardzo dobra dla Was 😉

Kto ma ochotę na około 320 przedmiotów z branży GSM, w chwili obecnej po 102,5zł za całość (czyli po jakieś 30 groszy za sztukę)? To dobra okazja na wystartowanie na Allegro, albo poszerzenie własnego asortymentu.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=702519410

Podziel się swoim zdaniem