Archiwum | inne serwisy

Tags: , , , ,

Sklep internetowy jako sposób zmniejszenia prowizji Allegro? Tak!

Opublikowano: 21 czerwca 2012 przez: Konrad Karpieszuk

Sam pamiętam – kiedy jeszcze aktywnie sprzedawałem na Allegro – jak często natykałem się na informacje w aukcjach, że sprzedawca obok sprzedaży na Allegro, prowadzi także sprzedaż we własnym sklepie internetowym. Gdy musiałem kupować koperty na wysyłane przedmioty, tylko raz kupiłem je na aukcji. Zauważyłem w mailu od sprzedawcy informację, że posiada on sklep internetowy i oferuje w nim zniżkę dla mnie, jako stałego klienta. Tyle wystarczyło bym kolejne zakupy robił już jego własnym sklepie.

Nie dziwię się takiemu podejściu. Własny sklep internetowy to same zalety:

 • nie płacimy prowizji od każdej sprzedaży na Allegro
 • nie płacimy opłat za wystawienie
 • serwer ze sklepem internetowym możemy wykorzystać jako miejsce na pliki ze zdjęciami, dzięki czemu nie płacimy dodatkowej opłaty za kolejne fotki w aukcji
 • jesteśmy na swoim, więc nie dotyczą nas wszelkie allegrowe obostrzenia i nie narażamy się na usunięcie aukcji z powodu kaprysów administratorów Allegro.
 • samemu kształtujemy politykę cenową, udzielamy zniżek stałym klientom…
 • serwer pod sklep to wydatek ledwo stu złotych w skali roku, a dobre oprogramowanie sklepowe to kilkadziesiąt złotych płacone jednorazowo

I oczywiście prowadząc sklep nie rezygnujemy z wystawiania naszych produktów czy usług także na aukcjach. Sklep więc nie zastępuje nam aukcji, a jedynie znacząco zwiększa nasz roczny przychód.

Skryptów do tworzenia sklepów internetowych jest wiele, ja jednak polecam oprogramowanie TradeMatik.pl. Koszt jego zakupu to kilkadziesiąt złotych, za które otrzymujemy produkt bardzo łatwo konfigurowalny, łatwy w obsłudze i – dzięki oparciu na popularnej platformie WordPress – znacząco lżejszy dla serwera niż typowe kombajny e-commerce wymagające silnego i drogiego hostingu. Kupując TradeMatik oszczędzamy kilkaset złotych miesięcznie, które musielibyśmy wydać na silny serwer w przypadku innych skryptów. TradeMatik i WordPress bardzo dobrze i szybko działa nawet na hostingach za 100-200 złotych (rocznie, a nie miesięcznie).

Najważniejsze z punktu widzenia aukcyjnego sprzedawcy zalety TradeMatik to:

 • oparcie na blogowej platformie WordPress – to najpopularniejsza, darmowa platforma do stawiania stron internetowych. Daje to nam dostęp do tysięcy darmowych dodatków, łatwo znajdziemy pomoc wśród użytkowników i pozwala prowadzić w ramach sprzedaży blog firmowy (o zaletach takiego rozwiązania w podnoszeniu sprzedaży jeszcze będę pisał niejednokrotnie)
 • jest to skrypt polski dostosowany do polskich warunków – chodzi tu głównie o polskie sposoby płatności. Jeśli nasz klient ma konto w polskim banku lub dowolną kartę płatniczą lub konto paypal, za nasze produkty będzie mógł zapłacić automatycznie. W praktyce oznacza to, że każdy kupi u nas bez większych przeszkód
 • łatwa instalacja, zarządzanie i wsparcie – zainstalowanie WordPress wraz z TradeMatik zajmuje mniej niż 20 minut, a samego TradeMatik mniej niż 5 minut. Wraz z TradeMatik otrzymujemy dokumentację techniczną po polsku i zawsze możemy liczyć na pomoc drogą emailową. Także oczywiście po polsku

Korzyści z korzystania z TradeMatik jest oczywiście o wiele więcej, jednak nie jest to teraz czas i miejsce by wszystkie je opisywać (zajrzyj na stronę oprogramowania i przeczytaj sam o wszystkich jego zaletach). Przejdźmy teraz od słów do czynów i zobaczmy jak otworzyć sklep w WordPressie:

 1. Kup hosting – musisz wykupić miejsce w sieci (jeśli chcesz, także unikalną domenę dla Twojego sklepu). Nie musi być on drogi. Sam korzystam z easyisp.pl w pakiecie EasyWeb za 99zł/rok. Na jednym koncie mam 7 stron (włącznie z tą) i wszystko działa szybko i sprawnie.
  Po założeniu konta zanotuj sobie nazwę użytkownika bazy danych, jego hasło i nazwę bazy, adres FTP i login i hasło FTP. Będą potrzebne później.
 2. Załóż konto u pośrednika płatności – gdy to piszę TradeMatik wymaga posiadania konta w Dotpay.pl (ale już niedługo obsługiwany będzie także transferuj.pl oraz kolejne). Konto takie jest potrzebne do przyjmowania płatności. Założyć je możesz za darmo.
  Po założeniu konta zanotuj sobie swój identyfikator dotpay/platnosci
 3. Pobierz i zainstaluj WordPressa – oprogramowanie WordPress pobierzesz za darmo stąd i zainstalujesz na przykład według tego opisu (ale przyznam, że instalacja WP jest tak prosta, że sam nigdy nie musiałem czytać żadnych instrukcji). W instalacji przydadzą się nam dane zanotowane w pierwszym punkcie. Uwaga: twórcy TradeMatik na pewno pomogą Ci w instalacji, jeśli sam sobie z tym nie poradzisz
 4. Kup TradeMatik zakup odbywa się bardzo szybko i od razu po opłaceniu na nasz adres email zostanie wysłany plik .zip z TradeMatikiem. W WordPressie w Kokpicie wchodzimy w menu Wtyczki > Dodaj nową i tam w zakładce Wyślij na serwer wgrywamy nasz plik z tradematikiem. Instalacja jest już zakończona. Wszelka konfiguracja sprowadza się właściwie do przejrzenia rzeczy w menu TradeMatik i sprawdzeniu czy wszystkie tam podane dane nam odpowiadają. Na pewno będziemy musieli podać nasz identyfikator dootpay/platnosci z punktu drugiego

Koniec! Od teraz w menu Wpisy > Dodaj nowy możemy dodawać kolejne wpisy będące opisami produktów. Podajemy im tytuł, opis, dodajemy zdjęcia jeśli chcemy i określamy cenę. I czekamy na kupujących (taki sklep oczywiście warto rozreklamować, a zrobić to możemy choćby na naszych aukcjach w Allegro, na przykład w liście wysyłanym po zakupie w aukcji).

Ile nas to wszystko będzie kosztowało?

Podsumujmy:

 • zakup hostingu: od 80 złotych rocznie
 • zakup domeny: od 14 złotych rocznie
 • zakup tradematik: około 70 złotych jednorazowo

W pierwszym roku na nasz sklep wydamy więc 164 złote.

W kolejnych latach już tylko 94 złote.

W przypadku Allegrowych sprzedawców jest to koszt pomijalny, bo wiem, że miesięczną prowizję dla Allegro płacić musimy często rzędu kilkuset złotych. Ten wydatek nie tylko znika w obliczu opłat Allegro, ale i – jak opisałem to wyżej – pozwala te opłaty obniżyć!

W ostatecznym więc rozrachunku, posiadanie własnego sklepu internetowego sprawi, ze nasze roczne koszty prowadzenia e-handlu będą niższe niż bez sklepu!

Wciąż nieprzekonani? Zapraszam na stronę TradeMatik po więcej szczegółów.

5 komentarzy

Tags: , , , ,

Taka wtyczka na pewno by się przydała

Opublikowano: 09 listopada 2011 przez: Konrad Karpieszuk

Problem numer jeden: 

Allegro jest monopolistą, podnosi ostatnio opłaty (ładnie nazywając to obniżką), co w efekcie oznacza, że sprzedawcy będą musieli podnieść ceny, za co zapłacimy więcej my wszyscy – kupujący.

Problem numer dwa:

Choć wszyscy wiemy, że istnieją darmowe lub tańsze serwisy aukcyjne (jak Świstak czy zdobywający ostatnio rozgłoś Aukcjusz) i wielu sprzedawców sprzedających na Allegro sprzedaje także tam, nie potrafimy pokonać siły przyzwyczajenia. Gdy chcemy coś kupić, odruchowo idziemy na Allegro. Tego nie da się pokonać tak łatwo, chyba każdy to przyzna.

Pomysł na rozwiązanie:

Tak wygląda zazwyczaj górna część aukcji na Allegro:

A teraz wyobraźcie sobie, że doinstalowujecie sobie wtyczkę do Firefoksa czy Chrome i o takiej instalacji ta sama strona wygląda tak:

Widać różnicę?

Wtyczka sprawdzałaby czy sprzedawca, którego aukcję na Allegro odruchowo odwiedziliśmy posiada też konto z tym samym loginem na Świstaku i Aukcjuszu. Jeśli posiada – sprawdzała dalej: czy tam też wystawia aktualnie ten produkt i w jakiej cenie. I na bazie tych informacji dodawała odpowiednie przyciski, które przekierowywałyby do konkurencyjnych serwisów.

Co sądzicie o takim pomyśle? 

Osobiście uważam, że jeśli jest jakiś problem, prędzej czy później musi powstać jego rozwiązanie. Jeśli taka wtyczka by powstała, będę pierwszym, który ją zainstaluje.

Niestety nie znam się na tworzeniu wtyczek do przeglądarek, ale mam nadzieję, że ten pomysł podchwyci ktoś z Was. Kto wie, może sam Świstak czy Aukcjusz? 

36 komentarzy

Tags: ,

Allegro zamyka Program Partnerski. Zamiast niego MultiProgram

Opublikowano: 30 czerwca 2011 przez: Konrad Karpieszuk

Przyznam, że dzisiejszy mail jaki dostałem od Allegro o zamknięciu Programu Partnerskiego, dość mocno mnie na początku zdenerwował. PP to jest główne źródło dochodów Aukcjoteki i potrafi wygenerować mi całkiem spore zyski (przynajmniej tak było w czasach, gdy pisałem tu regularniej).

W mailu była jednak też informacja, że zamiast PP, Allegro od września tego roku uruchomi nowy MultiProgram.pl. Sceptycznie przeszedłem na jego stronę –  bałem się bowiem, że warunki w nowym programie będą przynajmniej gorsze. Na szczęście dość pozytywnie  się rozczarowałem.

MultiProgram jak Program Partnerski

Podobnie jak w starym Programie Partnerskim, w MultiProgramie mamy dokładnie te same stawki: od 10 do 20 złotych za aktywację konta przez poleconą osobę oraz przez rok 30% od wpłat tej osoby z tytułu Allegrowej prowizji. Wszystko więc tutaj zostaje tak samo.

Co nowego?

Dość trudno na razie doszukać się różnic, między starym, a nowym. Jest ich jednak kilka, a najważniejszą jest chyba fakt, że w programie uczestniczyć będą także pozostałe witryny grupy Allegro. Na pierwszy ogień pójdzie iStore.pl, później Ceneo. Piszę w czasie przyszłym, bo jest to na razie jedynie planowane i nie podano żadnych zasad odnośnie wynagrodzeń dla partnerów.

Pojawia się także większa ilość form reklamowych. Do tej pory Allegro można było reklamować tylko przez banery graficzne. Teraz dojdą także odnośniki tekstowe, które są wg mnie skuteczniejszą formą oraz możliwość umieszczenia wyszukiwarki na swojej stronie.

Więcej zmian chyba nie widzę. Widzę, że wypłata będzie następować dopiero jak uzbieramy 100 zł na koncie. Przyznam jednak, że nie pamiętam czy teraz tak nie jest – uzbieranie 100 złotych w programie jest bowiem dość łatwe i nigdy chyba nie próbowałem wypłacić mniejszej kwoty.

Ponowna akceptacja stron w systemie

Szkoda tylko, że znów będę musiał wszystkie swoje witryny (nie tylko na Aukcjotece korzystam z PP Allegro) zgłosić ponownie do nowego programu. O wiele łatwiej i przyjemniej by było, gdyby Allegro automatycznie przeniosło mnie do MultiProgramu. Teraz jednak będę musiał poświęcić pewien czas na ponowną rejestrację, poczekać na autoryzację (która nie jest gwarantowana) i zmienić kody wyświetlanych reklam.

Ja swoją Aukcjotekę już zgłosiłem. A kto z Was wybiera się na nowe? 🙂

10 komentarzy

Tags: , , , ,

Manubia – analiza konkurencji drogą do sukcesu

Opublikowano: 04 lutego 2011 przez: Konrad Karpieszuk

Manubia to narzędzie. I jak każde narzędzie nie wykona za Ciebie pracy jednak znacznie ułatwi Ci trudy związane z e-handelem na Allegro. Przewidywanie trendów sprzedażowych i inteligentne poszerzanie oferty to wyzwania, które stoją przed każdym sprzedawcą. Dzięki wykorzystaniu systemu Manubia możliwe jest uczenie się na wiedzy innych i obserwowanie ich pomysłów na skuteczny obrót towarem.

System monitorujący sprzedawców na Allegro Manubia powstał w listopadzie 2010 roku. Od tego czasu w internet nieustannie toczy się dyskusja na temat tego systemu. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości,. W gąszczu tych informacji ciężko znaleźć jednak stwierdzenie, że analiza konkurencji nie przynosi korzyści.

Do naszej dyspozycji w zależności od rodzaju konta możliwe jest monitorowanie od 3 do 20 sprzedawców w serwisie Allegro. W najdroższym pakiecie dostajemy także możliwość otrzymywania dziennych raportów na maila czy grupowania analiz dla kilku sprzedawców. Manubia w chwili obecnej pozwala na generowanie raportów podzielonych między innymi na: sprzedaż wg dni; sprzedaż wg tygodni; sprzedaż wg godzin; sprzedaż w kategoriach. Na podstawie gromadzonych danych system generuje wykresy oraz tabele które możemy wykorzystać jako informacje przy planowaniu przyszłości naszego własnego biznesu.

Zgodnie z zapowiedziami twórców Manubii w połowie lutego pojawić ma się wersja 2.0 sytemu udostępniająca jeszcze więcej informacji o handlu. Natomiast od marca możliwe będzie monitorowanie także sprzedaży na zagranicznych wersjach eBay.

Jak to wygląda w praktyce możemy przekonać się całkowicie za darmo. Raport demo dostępny jest po zarejestrowaniu się na stronie Manubia.pl. W każdą środę dostępny jest nowy raport jednego Allegrowego sprzedawcy. Ponadto raport demo to okazja aby zapoznać się z systemem dzięki przewodnikowi, który opisuje funkcjonalność każdej tabelki i wykresu. Zapraszamy na www.manubia.pl

ps. Manubia po łacinie oznacza „zdobycz wojenna; pieniądze ze sprzedaży łupów”, to chyba wiele tłumaczy jak cenne dane można zdobyć dzięki temu systemowi 😉

3 komentarze

Tags: ,

Panel aukcji „Zobacz także”

Opublikowano: 06 lipca 2010 przez: Konrad Karpieszuk

Jak zwiększyć sprzedaż?

Aby zwiększyć sprzedaż, do aukcji musi dotrzeć więcej potencjalnych klientów. Każdy, choć trochę doświadczony sprzedawca wie, że jedną z najskuteczniejszych technik zwiększenia odwiedzin aukcji jest inwestycja w dodatkową promocję (najbardziej popularna opcja wyróżnienie – dodatkowe 12 zł od jednej aukcji!). Cóż, płacimy te 12 zł i co otrzymujemy w zamian? Zwiększenie odwiedzin – znaczne zwiększenie odwiedzin. Jak wykorzystać tą możliwość najbardziej wydajnie?

Strategia Sprzedaży

Pierwszy pomysł – wrzućmy wszystko co mamy, jako aukcje wyróżnione. Przy takiej strategii pierwszy rachunek od Allegro może nas przyprawić o zawał. Poprawna (opłacalna) strategia? Spośród puli wszystkich swoich aukcji należy wybrać te najbardziej „atrakcyjne”. Oczywiście jest to nasza subiektywna opinia, więc dobrze jest oprzeć się na historii sprzedaży.

Co dostajemy w zamian? Wyróżniamy aukcje, które generują nam regularne zyski, w wyniku zapewne polepszą wyniki sprzedaży. Ale nie przyniesie to żadnego skutku dla pozostałych aukcji. Udoskonalny więc naszą strategię

Panel aukcyjny

A gdyby w treści aukcji umieszczać reklamę pozostałych naszych przedmiotów?! Tak – jeżeli reklamowane przedmioty są tego samego użytkownika (w domyśle – nasze), wszystko jest zgodne z zasadami Allegro. No to do dzieła. Z pomocą przychodzi strona panel allegro, która umożliwia darmowe generowanie panelu przedmiotów dla potrzeba aukcji Allegro. Załóżmy, że sprzedajemy kołpaki samochodwe. Posiadamy cztery różne wzory, jeden jest „topowy”, więc inwestujemy w promowanie tej aukcji, aby przy okazji rozreklamować pozostałe zamieszczamy w treści taki oto panel:

W tym artykule umieściliśmy tylko zrzut ekranu panelu. W rzeczywistości panel allegro to panel aukcji, który zawiera linki (odnośniki) do wybranych produktów (aukcji) danego sprzedającego. Jeden panel możemy zamieścić w jednej aukcji, lub w dziesięciu różnych. Wszystko zależy od nas.

Jak skorzystać z panelu?

Wejdź na stronę panel allegro, po prawej stronie wpisz swoją nazwę użytkownika (tak – można wypróbować na innych loginach :). W następnej opcji zaznacz aukcje, któe chcesz umieścić w panelu. Wybierz szatę graficzną, która pasuje do wyglądu twojej aukcji. Zaakceptuj całość i Voila! Kod html gotowy do skopiowania i wklejenia w treści aukcji. Na końcu zaloguj się w allegro, przejdź do edycji treści aukcji, wklej kod html panelu. Koniec 🙂

Skorzystanie z panelu jest w pełni darmowe. Nie zakładasz żadnego konta, nie podajesz żadnych adresów e-mail, żadnej rejestracji. Narzędzie dostępne pod adresem: www.zobacz-takze.pl

5 komentarzy

Tags: ,

Świstak już niedługo na Nokaucie

Opublikowano: 06 kwietnia 2010 przez: Konrad Karpieszuk

Serwis aukcyjny Świstak podpisał umowę partnerską z porównywarką cen Nokaut.pl.

Czytaj dalej

Podziel się swoim zdaniem

Tags: ,

iGaleria24 – właściwie nie ma o czym pisać

Opublikowano: 17 lutego 2010 przez: Konrad Karpieszuk

To ciekawe jak łatwo duże serwisy łykają bezkrytycznie wszystko, co im podeśle dział PR dowolnej firmy. Oto właśnie na łamach vbeta.pl ukazał się artykuł, z którego można się dowiedzieć, że informatyczny gigant chce pokonać Allegro.

Brzmi groźnie? Brzmi, sam kliknąłem, by zobaczyć cóż to za gigant chce w końcu przełamać monopol Allegro. Okazuje się, że tym gigantem jest firma Comarch (ok, firma wielka, ale jak czytam „gigant” od razu myślę o Google, Microsoft…) a ich Allegro-killer to serwis iGaleria24.pl.

Na pewno nie skupiliście się, więc pomogę Wam: zapamiętajcie tą nazwę, bo już niedługo zapomnicie czym jest Allegro i będziecie handlować tylko w tym nowym serwisie. Nazwa jest łatwa do zapamiętania: ma modne „aj” na początku i słynne „24” na końcu. Jest takie dowcipne pytanie „dlaczego nazwaliście swój serwis nazwafirmy24.pl?” na które się odpowiada „Bo nazwafirmy.pl było już zajętę”. Nawet nie chce mi się sprawdzać, czy dowcip ten jest i w tym wypadku słuszny.

Aha, nazwa oczywiście ma też w sobie „galeria”. Spoko. Ale zobaczmy czym jest ten killer.

Pomijam fakt, że menu po prawej jest kompletnie puste, pozwólmy na to, bo serwis dopiero wystartował. Bardziej mnie interesuje jak łatwo wystawia się w nim aukcje (w domyśle: czy ktoś w końcu zrobił to lepiej niż Allegro czy Świstak), ile kosztuje wystawienie i… właściwie to jedyne pytania na początek.

Otóż, wg Comarch serwis który ma pokonać platformę aukcyjną platformą aukcyjną w ogóle nie powinien być. Aukcji się tu bowiem nie wystawia.

Co więcej w serwisie nie wystawia się także żadnych produktów w jakiejkolwiek innej formie. iGaleria24 to po prostu katalog sklepów. Krótkie info o sklepie, adres i zewnętrzny odnośnik do niego. I tyle.

Co więcej nie jest to nawet ogólnodostępny katalog sklepów online. Znaleźć się w nim mogą jedynie firmy, które kupiły oprogramowanie od Comarch.

Czyli zwykły serwisik będący niczym więcej jak wartością dodaną dla klientów Comarch i nie mający zapewne większego celu biznesowego niż bycie po prostu pozycjonerską landing page Andrzej Biernacki z vbeta nazywa konkurentem Allegro. Proponuję choć trochę się przeklikać przez stronę, którą się opisuje 😉

4 komentarze

Tags: , ,

Kiedy kasa dojdzie na konto?

Opublikowano: 15 lutego 2010 przez: Konrad Karpieszuk

Powstała kolejna strona przydatna dla wszystkich handlujących na Allegro (ale nie tylko).

Jeśli chcesz sprawdzić o której odbiorca otrzyma Twój przelew, polecam stronę Kiedy Kasa. Jak widać na obrazku powyżej jej obsługa jest bajecznie prosta: podajemy godzinę o której zleciłeś przelew, wybieramy nasz bank i bank odbiorcy przelewu i po chwili widzimy wynik. Proste? Aż dziw, że nikt dotąd na to nie wpadł.

Do tej pory sam korzystałem po prostu z tej tabelki.

6 komentarzy

Tags: , ,

Będzie nowy serwis KurJerzy.pl, czy będą tańsze wysyłki?

Opublikowano: 26 stycznia 2010 przez: Konrad Karpieszuk

Sławomir Wilk na swoim blogu zdradza informacje o beta testach nowego serwisu KurJerzy.pl. Ma to być strona dzięki której w jednym miejscu zamówimy kurierów z różnych firm transportowych. Czytaj dalej

7 komentarzy

Tags: , , ,

Nowy serwis aukcyjny. Ten raczej przetrwa na rynku ;)

Opublikowano: 14 października 2009 przez: Konrad Karpieszuk

No proszę, powstaje właśnie noiwy serwis aukcyjny, jeszcze nie jest uruchomiony, a ja jestem pewien, że serwis przetrwa.

kolekcjoner

Skąd u mnie ta pewność? Bo nowy serwis powstaje z pieniędzy Narodowego Banku Polskiego, jest skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców, ale odbiorcy ci już są wiernymi klientami NBP.

Nowy serwis aukcyjny znajdzie się pod adresem kolekcjoner.nbp.pl (już tam jest, ale pierwsze aukcje pojawią się dopiero w 2010 roku) i będzie można tam kupić monety kolekcjonerskie emitowane raz na jakiś czas prrzez NBP (i raz na jakiś czas wzbudzające wielkie zainteresowanie, gdy do mediów przedostaje się informacja, że  już w kilka godzin później te same monety sprzedawane są o kilkaset procent drożej na Allegro).

Co więcej od 2010 roku będzie to jedyna droga, którą będzie można nabyć monety na rynku pierwotnym. Koniec więc z długimi kolejkami pod oddziałami NBP ustawiającymi się jeszcze w nocy.

Czy to dobra wiadomość? Dla mnie tak, bo pewnie w końcu kupię pierwszą kolekcjonerską monetę 😉 Dla obecnych klientów NBP? Dla częsci na pewno tak. Jednak kolekcjonerzy kojarzą mi się nieraz ze starszymi osobami, a te mogą mieć problem z obsługą serwisu czy samego internetu.

Tutaj jest jeszcze więcej informacji na ten temat.

2 komentarze