Artykuł w kategorii | allegro

Udostępniasz konto na Allegro? Uważaj

Opublikowane: 19 sierpnia 2009 przez: Konrad Karpieszuk

…bo możesz trafić do więzienia. W niektórych przypadkach aż trzy lata odsiadki grożą ci za pozwolenie innej osobie na wystawianie przedmiotów z twojego konta w serwisie aukcyjnym.

źródło: Flickr.com / licencja Creative CommonsNa szczęście nie w każdym przypadku trafisz do więzienia aż na tak długi okres, a nawet nie w każdym przypadku możesz zostać pociągnięty do jakiekolwiek odpowiedzialności prawnej.

Kiedy więc udostępnianie naszego konta jest nielegalne? Chodzi tu o przypadki, w których mamy do czynienia z tak zwanym firmanctwem, czyli posługiwaniem się imieniem i nazwiskiem lub nazwą innej osoby w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej i uniknięcia przez to konieczności odprowadzenia podatku. Brzmi prawniczo-tragicznie, więc już wyjaśniam o co chodzi.

Załóżmy, że Twój znajomy chciałby zacząć sprzedawać na Allegro na wielką skalę, ale nie chce w tym celu rejestrować działalności gospodarczej i w ogóle zakładać konta na Allegro. Ty takie konto masz, masz także już zarejestrowaną działalność (bo na przykład pracujesz dla swojego pracodawcy, ale jako indywidualny przedsiębiorca). Zatem wpadacie na genialny pomysł, że znajomy może wystawiać przedmioty z Twojego konta, ty ewentualnie raz na jakiś czas wystawisz fakturę i tak dalej. To właśnie jest niestety nielegalne.

Jak stwierdza Ewa Opalińska, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, firmą jest także pseudonim danej osoby, czyli na przykład twój login w serwisie aukcyjnym. Udostępnienie konta, a więc i loginu może zostać uznane za firmanctwo.

Na szczęście nie każdy przypadek jest złamaniem prawa. Również Gerard Dźwigała, radca prawny, doradca podatkowy i partner w kancelarii Dźwigała & Ratajczak, uważa, że nie każdy przypadek to firmanctwo. Podstawowym warunkiem odpowiedzialności jest to, aby firmant prowadził działalność gospodarczą. Ponadto użycie cudzych danych musi służyć ukryciu tej działalności albo jej rozmiarów.

Czyli na przykład gdy po prostu znajomy poprosi cię abyś korzystając ze swojego konta pomógł mu sprzedać jakiś stary rupieć z firmanctwem nie ma to nic wspólnego.

* * *

Pojawia się tu jednak kolejny problem. Tak zwane aukcje grzecznościowe są zabronione przez regulamin Allegro. W Art. 2 pkt. 2.13 mówi on:

„Użytkownikowi nie wolno korzystać z Kont innych Użytkowników oraz udostępniać swojego Konta innym osobom, z wyjątkiem przypadków udostępnienia Konta Firmowego osobom należycie umocowanym przez Użytkownika do działania w jego imieniu. Użytkownik powinien zachować w tajemnicy hasło do Konta. Konta są niezbywalne.”

Czyli: i tak źle, i tak niedobrze 🙂 Ale co powstrzymuje Twojego znajomego od założenia własnego konta na Allegro? A prowadzenie działalności gospodarczej w celu handlu na Allegro nie musi być ani trudne, ani kosztowne. Przypominam, że cały tworzę Kurs sprzedaży na Allegro i już wkrótce przejdę do opisywania kwestii prawnych i podatkowych.

[Tekst częściowo powstał na podstawie artykułu „Za udostępnienie konta na Allegro można iść do więzienia” z Gazety Prawnej i zawiera w swojej treści cytaty z niego]

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i wyraź swoje zdanie!

A co Ty o tym sądzisz?